Zastosowanie natrysków ogniochronnych

Rodzaj oraz ułożenie konstrukcji budynku zależy od tego jakimi środkami najlepiej będzie zabezpieczyć ją przed pożarem. Najlepszą ochroną przeciwpożarową są masy natryskowe, które spowalniają powstawanie pożaru i jego rozprzestrzenianie się. Dzięki temu konstrukcja budynku jest zabezpieczona i możliwa jest sprawna ewakuacja ludzi znajdujących się wewnątrz.

Jak chronić drewniane konstrukcje przed pożarem?

natryski ogniochronne do pomieszczeńDrewniane konstrukcje pomieszczeń należy odpowiednio zabezpieczyć przed pożarem. Efektywne natryski ogniochronne do pomieszczeń zapewniają ochronę przeciwpożarową konstrukcji budynków. Poza czynną ochroną przeciwpożarową w postaci systemów przeciwpożarowych, czujników czy alarmów należy zabezpieczyć konstrukcje pomieszczeń biernymi zabezpieczeniami pożarowymi. Zastosowanie tryskaczy czy specjalnych systemów oddymiania również zalicza się do ochrony czynnej. Do biernych metod zalicza się zastosowanie farb pęczniejących, które pod wpływem wysokiej temperatury będą pęcznieć i tworzyć warstwę ochronną. Kolejnym przykładem będą natryski ogniochronne, które zapewniają ochronę konstrukcjom budynku. W przypadku zastosowania konstrukcji drewnianych istotną rolę odgrywa również sposób jej ułożenia. Dzięki natryskom konstrukcja chroniona jest przed zapłonem, a później przed dalszym rozprzestrzenianiem się pożaru. Zmniejsza również szybkość i temperaturę ciepła, które się tworzy podczas pożaru. Rodzaj natrysków oraz ich grubość dobierana jest indywidualnie do danej konstrukcji, żeby jej nie obciążyć, a jednocześnie dać zabezpieczenie przeciwpożarowe. Natryski ogniochronne są odpowiednie do konstrukcji drewnianych, betonowych, stalowych oraz żelbetonowych. Natryski to mieszanina specjalnych sproszkowanych substancji np. gipsu z dodatkiem wełny skalnej, połączone za pomocą wody i nanoszone specjalnymi agregatami.

Zastosowanie natrysków chroni konstrukcję pomieszczenia przed zapłonem oraz przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Dzięki takiemu zabezpieczeniu budynek jest bardziej chroniony przed skutkami pożaru. Daje to również więcej czasu na bezpieczną ewakuację ludzi, którzy znajdują się w budynku. Natryski ogniochronne powinny być stosowane na każdej konstrukcji budynku, aby zapewnić bezpieczeństwo. Powierzchnię uprzednio należy oczyścić i musi być sucha. Można użyć również specjalnych ogniochronnych impregnatów, a następnie masy natryskowe.