Zastosowanie kontenerów w transporcie morskim

Kontenery morskie mają za zadanie chronić przewożony towar przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ta metoda wysyłki ma wiele innych zalet, dlatego wielu przewoźników oferuje ten rodzaj transportu ładunków. Dziś transport kontenerowy służy głównie do transportu drobnych przedmiotów, takich jak kartony, pudła, torby, które są pakowane w dodatkowe opakowania. Jednak to właśnie w transporcie morskim możemy najczęściej spotkać się z tą formą zabezpieczenia ładunku.

Zalety kontenerów w transporcie morskim

kontenery transport morskiStatki kontenerowe są najczęściej wykorzystywane w rejsach transkontynentalnych i przybrzeżnych. Zazwyczaj statki te mają pojemność od kilkudziesięciu do ponad 16 tysięcy.  Wszystkie towary, których nie można przetransportować innymi środkami, na przykład ze względu na dużą wagę lub rozmiary, są  przewożone drogą morską. To właśnie dlatego jeśli chodzi o kontenery transport morski czepie z nich najwięcej korzyści. Towary niebezpieczne można również bez ograniczeń wysyłać drogą morską. Przesyłki kontenerowe nie są łączone z innymi ładunkami. Jest to szczególnie ważne podczas odprawy celnej. Jedynym ograniczeniem jest masa w transporcie np. w transporcie drogowym, dopuszczalna waga całkowita grupy nie może przekroczyć 40 ton, więc możemy załadować tylko około 22 ton ładunku netto. Standaryzacja wielkości kontenerów pozwala na szybsze operacje przeładunkowe oraz zastosowanie specjalistycznego sprzętu. Kontener zabezpiecza również przewożony ładunek przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi. Popularność tej metody transportu ładunków sprawia, że ​​np. cysterny lub ładunek jednostkowy można przewozić również w typowym szkielecie kontenerowym.

Morska wysyłka kontenerowa to sprawdzona i doskonała opcja do wysyłki różnorodnych ładunków. Umożliwia transport towarów do wszystkich portów istotnych dla handlu międzynarodowego. Nic więc dziwnego, że w portach morskich obecność ogromnych kontenerów jest już dziś czymś oczywistym. To właśnie liczba zalet i niewielkiej ilości wad przemawia za zastosowaniem tego rozwiązania.