Zaburzenia matematyczne jako problem XXI wieku

Niektóre osoby mają problemy z rozwiązywaniem nawet najprostszych zadań matematycznych lub z trudnością zapamiętują daty oraz numery. Bardzo prawdopodobne, że powodem są zaburzenia matematyczne. Dotykają one około 6% społeczeństwa, a w moim artykule przedstawię, czym są.

Czym jest zaburzenie matematyczne?

zaburzenia matematyczneZaburzenia matematyczne, inaczej zwane dyskalkulią, cechuje trudność w rozwiązywaniu nawet najprostszych działań matematycznych, ale nie tylko. Powoduje ono również problemy w życiu codziennym, jak – wyżej już wspomniany – problem z zapamiętywaniem liczb, dat i numerów, a także problemy w prowadzeniu kalendarza, problemy w użytkowaniu komunikacji miejskiej, nieumiejętność odczytywania godzin z zegara, zaburzenia w orientacji czasowej i przestrzennej. Pierwsze objawy dyskalkulii można zaobserwować już w szkole, kiedy gorzej niż inni uczniowie przychodzi nam rozwiązywanie zadań czy wnioskowanie logiczne. Często nie podejrzewamy nawet, że problem tkwi w chorobie. Próbujemy „wbić” sobie do głowy matematykę, myślimy, że za mało się uczymy. Wszystko na próżno, ponieważ nasza część mózgu odpowiedzialna za matematykę jest w pewnym sensie upośledzona. Czujemy się gorsi od innych, bo myślimy, że jesteśmy po prostu za głupi na matematykę, kiedy problem leży po prostu w zwykłej chorobie. Istnieją różne rodzaje dyskalkulii: werbalna (czyli trudności z nazwaniem pojęć matematycznych), leksykalna (trudności z odczytywaniem znaków matematycznych i liczb), graficzna (trudności w zapisywaniu liczb), wykonawcza (trudności w manipulowaniu obiektami w celach matematycznych), pojęciowo-poznawcza (trudności w rozumieniu abstrakcyjnym) oraz operacyjna (trudności przy wykonywaniu działań matematycznych). Twórcą tej topologii jest wybitny słowacki neurolog Ladislav Košč. Chorzy na dyskalkulię często odczuwają znaczny strach przed wykonywaniem działań matematycznych, miewają ataki paniki i lęku. Dlatego lekcje matematyki w szkole są dla nich wręcz koszmarem, zwłaszcza jeśli nie wiedzą, że coś im dolega. 

Ważne jest, aby jak najwcześniej zainterweniować i zacząć leczyć zaburzenia matematyczne, ponieważ wtedy szybciej można poradzić sobie z problemem, póki nie jest jeszcze znacznie zaawansowany. Osoba, która chce się wyleczyć z dyskalkulii, powinna się zgłosić do poradni psychologiczno-pedagogicznej, do której wizyta jest bezpłatna.