Z czego składa się pompa monoblokowa?

Zarówno w użytku domowym, przemyśle i rolnictwie, do tłoczenia wody na potrzeby chłodnictwa, ogrzewnictwa czy zaopatrywania w wodę, stosuje się różnego rodzaju pompy. Występuje ich wiele rodzajów jednak szczególnie popularne zrobiły się ostatnio modele pomp monoblokowych. I szeroki zakres zastosowań sprawia, że są coraz chętniej używane.

Budowa pomp monoblokowych

pompy monoblokoweZastosowanie pomp monoblokowych ma bardzo szeroki zakres, dzięki ich specyficznej i prostej budowie. Posiadają one wspólny wał napędzający, który łączy ze sobą silnik i elementy robocze – wirniki lub ślimaki. Są przystosowane głównie do tłoczenia czystej, zimnej wody, jednak na rynku pojawia się coraz więcej modeli, które mogą pracować również z zanieczyszczonymi ściekami, a także olejami. Pompy monoblokowe świetnie sprawdzają się też na przykład w myjniach samochodowych, w których służą do podwyższenia ciśnienia w instalacjach wodnych. Dzięki ich uproszczonej budowie mogą pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Można więc zastosować je do tłoczenia wody ze studzienki i z przydomowych zbiorników podziemnych lub nadziemnych. Ich uniwersalność użycia oraz stabilna praca, która nie zmienia swoich parametrów nawet w trudnych warunkach środowiskowych sprawia, że jest to jeden z najczęściej wybieranych typów pomp wody. Mogą one obsługiwać wiele rodzajów systemów nawadniających w różnych miejscach.

W temacie tłoczenia wody w celu chłodniczym lub ogrzewniczym bardzo ważne jest, aby wybrać do tego odpowiednią pompę. Jest to istotne, aby zaopatrzyć się w sprzęt wydajny, którego nie będzie trzeba często wymieniać. Są to sprzęty narażone na awarie, ponieważ pracują bez przerwy, jednak w przypadku pomp monoblokowych, ich stan nie pogarsza się mimo długiego użytkowania.