Wykonałem charakterystykę energetyczną budynku

Kilka lat temu podjąłem decyzję o tym, że będę kupował nieruchomości w okazyjnych cenach, a następnie będę je wynajmował do czasu, aż koszt ich zakupu mi się zwróci. Wtedy ponownie je sprzedam i sporo na tym zarobię. Inwestycja była długotrwała, ale liczyłem że w ten sposób w końcu wyjdę na swoje. Jednakże, musiałem zawsze dbać o to, aby moje nieruchomości posiadały niezbędną dokumentację potrzebną w trakcie wynajmu mieszkania czy lokalu usługowego.

Potrzebowałem kompleksowego świadectwa energetycznego

kompleksowe świadectwo charakterystyki energetycznejJednym z takich dokumentów jest świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości. Jest ono bardzo ważne, ponieważ zaświadcza o tym, że instalacja elektryczna jest w dobrym stanie i nie zagraża bezpieczeństwu ludzi. Taki dokument jest ważne przez dziesięć lat od momentu jego wystawienia. Akurat w jednym z lokali, które wynajmuję ten termin się kończył, dlatego musiałem szybko znaleźć firmę energetyczną, która wykonałaby odpowiednie pomiary i wystawiła mi świadectwo zanim upłynie termin ważności poprzedniego. Potrzebne mi było kompleksowe świadectwo charakterystyki energetycznej, dlatego zależało mi na tym, aby znaleźć porządną i rzetelną firmę, która się tym zajmie. Na szczęście mój znajomy elektryk, który co prawda nie miał odpowiednich uprawnień do wystawiania takich dokumentów, polecił mi znajomego elektryka, który może to dla mnie wykonać w ciągu kilku dni. Nie tracąc czasu od razu do niego zadzwoniłem. Umówiłem się z nim na następny dzień. W tym czasie skompletowałem poprzednie dokumenty z przed 10 lat, aby miał się on na czym wzorować. Z doświadczenia wiedziałem, że to przyśpieszy jego pracę. Następnego dnia elektryk zjawił się w mieszkaniu i od razu zabrał się do pracy. Wykonał odpowiednie pomiary, sprawdził stan instalacji elektrycznej oraz zabrał ode mnie dokumenty potrzebne do sporządzenia audytu energetycznego, który jest wymagany przed wystawieniem świadectwa.

Już dwa dni później uzyskałem od niego raport oraz wystawione i poświadczone odpowiednią pieczątką świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu. Teraz mogłem już bez przeszkód wynajmować mieszkanie i miałem pewność, że wszystkie dokumenty są ważne. Wiedziałem również, że z instalacją elektryczną w mojej nieruchomości jest wszystko w porządku.