Wybór smoczka dla niemowlaka

 

Smoczki dla dzieci od wielu lat wzbudzają szereg skrajnych emocji. Możemy znaleźć zarówno grupę ich przeciwników, jak i zwolenników. Dzisiejszy tekst kierowany jest do tej drugiej. Jeśli już jesteś przekonany co do słuszności zakupu smoczka dla swojego dziecka, jaki powinien on być?

Smoczek, a wiek dziecka

jaki smoczek dla niemowlakaZadaniem smoczka w główniej mierze jest zaspokojenie odruchu ssania, który w przypadku wielu niemowlaków jest bardzo silny. Z pewnością nie raz mogłeś zaobserwować jak dziecko szybko się uspokaja i zasypia kiedy w jego ustach pojawia się smoczek. Element ten jest tak drobny, że wielu osobom może się wydawać, że jego wybór jest bajecznie prosty. Jednak nie do końca tak jest. Ważne jest, aby smoczek dopasować odpowiednio do wieku malca. To nie jedyny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Pierwszy podział wynika z materiału użytego do ich powstania. Możemy wyróżnić smoczki silikonowe, wykonane z bezbarwnej, bezsmakowej, bezwonnej oraz nieodkształcającej się gumy oraz smoczki lateksowe i kauczukowe. W przypadku tych drugich mamy już do czynienia ze smakiem i zapachem. Dodatkowo w ich przypadku możemy zaobserwować szybsze zużycie i zmatowienie. Nie bez znaczenia jest również wielkość smoczka dostosowana do wieku dziecka. Wielu rodziców zastanawia się jaki smoczek dla niemowlaka będzie odpowiedni. Odpowiedzi na to pytanie warto szukać u samego producenta. W większości sklepów możemy liczyć na profesjonalną pomoc, która jest szczególnie przydatna w przypadku pierwszego dziecka.

Jeden z podziałów smoczków wynikał z rodzaju materiału wykorzystanego do produkcji. Drugi podział z kolei dotyczy samego kształtu gumki. Możemy bowiem spotkać się ze smoczkami okrągłymi, płaskimi, symetrycznymi, anatomicznymi oraz dynamicznymi. Jak sam widzisz wybór jest naprawdę spory.