Wybieramy odpowiednie szalunki do wykopów

Warto wiedzieć, że szalunek jest jakby formą, przy pomocy której wykonuje się konstrukcje betonowe albo żelbetonowe. W miejscu, gdzie powstają fundamenty, ściany albo stropy, instaluje się szalunek, który następnie jest uzupełniony zbrojeniem i betonem. Deskowanie w tym przypadku daje pewność, że mieszanka betonowa po pewnym czasie uzyska odpowiedni kształt oraz nie rozleje się poza formę. W przypadku, kiedy beton wyschnie, możliwe jest zdemontowanie szalunków.

Jak wybrać szalunek do wykopów?

najlepsze szalunki do wykopów - cenaWspółcześnie szalunki mają bardzo szerokie zastosowania. Są one wykorzystywane między innymi przy wznoszeniu budynków, stropów z żelbetonu, cokołów ogrodzeń czy ścian. Można je zbić samodzielnie, ale również zakupić gotowe systemy czy skorzystać z ofert firm zajmujących się ich wynajmem. Na rynku dostępne są modele wykonane z desek, z aluminium albo z tworzywa sztucznego ABS. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą zarówno wytrzymałością, jak i rozmiarami. Gdy chcemy zamówić najlepsze szalunki do wykopów – cena nie musi być wygórowana. Na rynku dostępne są także szalunki z płyt OSC o grubości wynoszącej powyżej 18 mm czy płyt MFD o grubości od 18mm do 21mm. Szalunki systemowe są wykorzystywane w takich sytuacjach, kiedy przy pomocy jednej formy trzeba wykonać konstrukcje o większych wymiarach. Rozwiązanie takie wymaga podejścia etapowego do wykonywanych prac. Natomiast szalunki do wykopów są wykorzystywane w celu zabezpieczania wykopów przed osypywaniem. Ochraniają one pracowników, sprzęt czy powstające zabudowania. Stosowanie takich szalunków jest określone w przepisach prawa budowlanego. Deskowanie może być wykonane w przypadku, kiedy wykop ma pionowe ściany o wysokości przekraczającej 1,25 metra. Szalunki powinny także wystawać 10cm nad powierzchnię ziemi.

Dostępne na rynku szalunki do wykopów można wykorzystać w czasie prac kanalizacyjnych, przemysłowych czy wodnych. Mogą mieć zróżnicowane wymiary, rozstaw, masę oraz kształty. Są one wykonywane z płyt aluminiowych, do tego z łączników oraz stalowych rozporów. Konkretny rodzaj szalunku musi być uzależniony nie tylko od głębokości czy szerokości wykopu, ale jednocześnie od sposobu podparcia gruntu. Są one łatwe w montażu oraz demontażu, stanowią niezbędny elementy budowy.