Technologia przecinania wodą pod ciśnieniem

Technologia przecinania lub czyszczenia różnych materiałów z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem znana jest pod nazwą waterjet. Technologia ta używa strugi wody do przyspieszenia ziaren dołączanego ścierniwa. Mieszanina wody i ścierniwa kierowana jest następnie do dyszy hydro-ściernej w celu jej uformowania i ustabilizowania. Powstająca w ten sposób struga posiada wystarczającą ilość energii, aby przeciąć najtwardsze materiały. Prędkość takiej strugi, u wylotu z dyszy, przekracza 300m/s.

Maszyna do cięcia materiałów strugą wody

wycinarka wodnaUrządzenie do przecinania mieszaniną wody pod ciśnieniem, znane jako wycinarka wodna, składa się z pompy i z samej wycinarki, kierującej strumień we wskazane miejsce. Całości dopełnia przygotowany program komputerowy, dzięki któremu możliwe jest zachowanie najwyższej precyzji obróbki. Wycinarka wodna znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu (począwszy od lotniczego, stoczniowego czy motoryzacyjnego, kończąc na meblowym i tekstylnym). Wynika to z wyjątkowej uniwersalności tego urządzenia. Poprzez przecinanie wodne obrabiać można właściwie każdy metal, jak na przykład miedź czy mosiądz. Możliwa jest także praca na kamieniach, drewnie, ceramice czy szkle. Nie można zapomnieć także o wyjątkowej szybkości pracy urządzenia, oraz tego, że jest ono bezpieczna dla środowiska – nie wykorzystuje środków chemicznych i pobiera stosunkowo niewiele energii.

Podsumowując, ogromną zaletą korzystania z wycinarki wodnej jest jej precyzja. Praca z wykorzystaniem wody pozostawia krawędzie materiału gładkie, niekonieczna jest więc dalsza obróbka. Jednocześnie urządzenie, sterowane przez komputer, tnie bardzo dokładnie, niezależnie od materiału. Oznacza to, że maszyna ta jest najlepszym wyborem, gdy potrzeba jest precyzyjnej i wydajnej obróbki.