Stacja uzdatniająca wodę w domu

Woda płynąca w domowej instalacji nie zawsze posiada idealne parametry. Często jest zupełnie odwrotnie, choć jej parametry pozwalają na bezpieczne użytkowanie, w rzeczywistości woda ta może przysporzyć wielu problemów w domu. Z powodu wysokich kosztów napraw sprzętów użytku domowego wykorzystujących do pracy wodę, coraz większa ilość inwestorów decyduje się na uzdatnianie wody w domu na własny użytek.

Stacja uzdatniająca w praktyce

markowa stacja uzdatniania wodyZ czym wiąże się poprawa parametrów wody w domu? Kiedy markowa stacja uzdatniania wody jest potrzebna i czy jej użytkowanie się opłaca? Woda kranowa posiada szereg pierwiastków, których zbyt wysokie stężenie może być powodem do zmartwień. Najczęściej spotykamy się ze zbyt wysokim stężeniem jonów wapnia i magnezu, wtedy mamy do czynienia z twardą wodą. Innym problemem może być wysokie stężenie żelaza i manganu. Woda z wodociągów jest najczęściej mocno chlorowana, co niestety ma niekorzystny wpływ na doznania smakowe i zapachowe. Wszystkie parametry wody można poprawić stosując różne sposoby filtracji, które połączy ze sobą markowa stacja uzdatniania wody. Urządzenie to zapewni efektywne odżelazianie, odmanganianie, zmiękczanie, a także filtrację za pomocą węgla aktywnego, filtrów odwróconej osmozy, czy też dezynfekcję za pomocą lampy UV. Możliwości do wyboru jest bardzo dużo, wszystko zależy od tego, jakie parametry posiada woda oraz jakich od niej oczekujemy. Po zbadaniu próbki wody w laboratorium należy udać się do firmy zajmującej się sprzedażą i montażem stacji uzdatniających. Na podstawie wyników z badania fachowiec pomoże nam dobrać najlepszy sposób uzdatniania, przedstawi dostępne opcje i możliwości. W zależności od tego, czy nasze urządzenie będzie filtrowało wodę tylko jednym sposobem, czy też kilkoma odmiennymi, stacja może składać się z jednej lub kilku kolumn ciśnieniowych. Drugim ważnym elementem składowym stacji jest kolumna na roztwór regeneracyjny. Dzięki niej zachodzi regeneracja złoża filtracyjnego, które dzięki temu odzyskuje swoje właściwości. Wszystkie te procesy odbywają się automatycznie. Całym urządzeniem kieruje głowica sterująca.

Na co zwrócić uwagę podczas planowania zakupu i montażu stacji uzdatniającej wodę do domu? Trzeba pamiętać, że wymaga ona odpowiednio dużo wolnej przestrzeni (nie jest małym urządzeniem). Najbardziej odpowiednim miejscem będzie zatem pomieszczenia gospodarcze lub kotłownia, gdzie zimą temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Niższe temperatury mogą zakłócić pracę stacji. Drugim warunkiem jest obecność odpływu kanalizacyjnego, gdzie będą odprowadzane popłuczyny z płukania złoża.