Skuteczne ocieplanie za pomocą pianki

Pianka poliuretanowa (PUR) to materiał termoizolacyjny wciąż niezbyt rozpowszechniony w domach jednorodzinnych, ale znany od dość dawna i z powodzeniem od lat stosowany w większych obiektach. Występuje w trzech podstawowych rodzajach istotnie różniących się właściwościami: piana otwartokomórkowa, piana zamkniętokomórkowa, płyty z pianki zamkniętokomórkowej.

Jak ocieplić dom pianką?

ocieplanie pianką w opoluPianę otwartokomórkową i zamkniętokomórkową  nanosi się natryskowo za pomocą specjalnego agregatu. Płyty zaś są twarde i wytrzymałe. Przy układaniu trzeba je docinać, podobnie jak te ze styropianu czy twardej wełny mineralnej. Różnica jest zatem istotna pod względem wykonawczym – sposobu pracy i osiąganego efektu. Pianka aplikowana natryskowo jest materiałem, który zwiększa objętość po nałożeniu, analogicznie jak pianka używana np. do osadzania okien i drzwi. Warto zauważyć, że ocieplanie pianką w opolu wykorzystuje te techniki do ocieplenia domów. Pianka poliuretanowa nakładana natryskowo to materiał ostatecznie powstający dopiero na miejscu. Wprawdzie wykonawca pracuje, wykorzystując piankę firmy X czy Y, w zasadzie dostarczają one tylko półprodukt, składniki, które zostaną ostatecznie przygotowane dopiero w agregacie. Żeby efekt był właściwy, trzeba uwzględnić wiele czynników – temperaturę i wilgotność powietrza oraz podłoża, ciśnienie w samej maszynie itd. Ponadto właściwe operowanie lancą do natrysku też wymaga pewnych umiejętności. Materiał powinien być nałożony równomiernie, tworzyć jednolitą, choć nie całkiem równą powierzchnię. Odróżniające się na niej smugi od kolejnych pociągnięć to rzecz normalna, jednak nie może być tak że widać poszczególne warkocze z pianki, a pomiędzy nimi puste przestrzenie. Grubość uzyskanej warstwy nigdy nie jest wszędzie taka sama. Różnica 2-3 cm jest jak najbardziej dopuszczalna.

Dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie starego domu pianką? Ocieplanie domu pianką poliuretanową sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. W chłodnych miesiącach uchroni przed wydostawaniem się ciepłego powietrza z wnętrza domu. Z kolei latem zapobiegnie nagrzewaniu się domu. Z pewnością będziemy zadowoleni z efektów. Musimy pamiętać, że ocieplanie domu to podstawa termoizolacji obiektu, dlatego tak ważne jest, aby zostało ono wykonane z najwyższej jakości materiałów.