Skuteczne maski antysmogowe

 

Żyjemy w czasach, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest ogromne w porównaniu z zeszłymi dziesięcioleciami. Najgorzej jest w sezonie grzewczym, który trwa od października do końca marca. W tym czasie w wielu miastach jest tak zanieczyszczone powietrze, że władze magistratu zalecają pozostanie w domach i wychodzenie tylko w razie konieczności. 

Jaką funkcję pełni maska antysmogowa?

maski antysmogoweWiele badań naukowych potwierdza jak destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie, a przede wszystkim płuca, ma długotrwałe oddychanie powietrzem, w którym unoszą się znaczne ilości metali ciężkich, pyłów czy substancji rakotwórczych. Wielu z nas każdego roku jest na to narażonych, ponieważ mieszka w miastach, w których niemalże każdego roku przez większość dni w sezonie grzewczym są przekroczone dopuszczalne normy szkodliwych związków. Najlepszym i zarazem jedynym środkiem chroniącym nas przed smogiem są maski antysmogowe, które można kupić w wielu sklepach internetowych czy aptekach. Dostępne są w wielu rodzajach i rozmiarach z różnymi filtrami. Jak wiadomo sercem maski jest filtr, który jest najważniejszym elementem odpowiadającym za skuteczność działania. Brak filtra powoduje, że maska jest bezużyteczna, gdyż przed niczym nas nie chroni. Maski kupuje się łącznie z filtrem, który w modelach wielorazowych jest wymienny. Najlepsze są filtry HEPA i FFP3, które jako jedyne chronią w niemalże stu procentach przed wszelkimi zanieczyszczeniami, bakteriami, wirusami i zarazkami. Są to maski medyczne, które noszą pracownicy ochrony zdrowia, zwłaszcza na oddziałach zakaźnych. Maski przeciwsmogowe są przeznaczone dla dzieci, dorosłych i osób aktywnie uprawiających sport. Są dostępne w kilku rozmiarach i mogą mieć przeróżne kolory, a więc każdy klient znajdzie model dla siebie. Jednakże jej skuteczność w dużej mierze jest sposobu właściwego noszenia.

Nie ma obowiązku noszenia masek antysmogowych, ponieważ to kwestia wyboru każdego z nas. Na pewno są zalecane dzieciom od trzeciego roku życia, kobietom w ciąży, osobom starszym czy przewlekle chorym na różne dolegliwości układu oddechowego. Dobrze założona maska powinna dokładnie przylegać do twarzy, bo tylko wtedy oddychamy przez zawór powietrza, którzy wcześniej przefiltrował powietrze. Jeżeli chodzi o cenę takiej maski, to kształtuje się na poziomie 50  – 100 zł.