Rehabilitacja pomocna w przypadku problemów z kolanem

Na problemy ze stawami skarży się wiele osób, towarzyszą im dolegliwości bólowe, które są bardzo uciążliwe. Bóle te dotyczą często kolan, a ich przyczyny są różnorodne. Często wynikają na skutek urazów oraz kontuzji, przeciążeń, a także postępujących zmian zwyrodnieniowych. Staw kolanowy jest największym stawem w naszym ciele, odpowiada za nasze funkcjonowanie, jest niezbędny dla zachowania prawidłowej postawy, zapewnia nam sprawność.

Korzystne działanie rehabilitacji w problemach z kolanami

rehabilitacja - kolanoJest bardzo podatny na różnorodne uszkodzenia. Łączy się w nim kość udowa, piszczelowa oraz rzepka, powierzchnie stawowe pokrywa chrząstka stawowa. Dzięki temu możliwe jest zginanie i prostowanie nóg, a także wykonywanie różnorodnych ruchów. Ból w kolanie objawia się zazwyczaj podczas zginania i prostowania nogi, często można go zauważyć także w przypadku długiego stania, siedzenia oraz leżenia. Najczęściej bywa nagły i rwący, czasem jednak jest ciągły i rozległy. W przypadku problemów z kolanem niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja – kolano jest narażone na różnorodne urazy, dlatego w przypadku pojawienia się bólu niezbędne jest, by przerwać aktywność fizyczną, a także zastosować odpowiednie preparaty, które działają przeciwzapalne. W przypadku nie ustępowania dolegliwości bólowych niezbędna jest wizyta u lekarza, by ten określił przyczynę schorzenia. Na skutek przeciążenia kolana pojawia się ból, który wymaga odpowiedniej rehabilitacji i właściwie dobranych ćwiczeń. W przypadku skręcenia kolana może dojść do naciągnięcia torebki stawowej i więzadeł. Problem ten pojawia się najczęściej na skutek niewłaściwego postawienia nogi na podłożu. Wówczas pojawia się silny obrzęk i ból. Naciągnięcie, naderwanie i zerwanie więzadła są uciążliwą dolegliwością, towarzyszy im silny ból, który pojawia się podczas aktywności fizycznej, a także ograniczona ruchomość stawu kolanowego. Często pojawiają się krwiaki i stan zapalny.

Przyczyną bólu kolan może być także reumatoidalne zapalenie stawów, które wymaga również odpowiedniej rehabilitacji. Pomocne w takich sytuacjach bywają umiarkowanie ćwiczenia fizyczne, a także dostosowana do rodzaju schorzenia fizjoterapia. Terapia manualna, ultradźwięki, laser, fala uderzeniowa, a także lecznicze masaże oraz szereg innych czynności znacznie przyspiesza powrót do pełnej sprawności i zmniejsza uciążliwe dolegliwości.