Regularne szczepienie kotów

Gdy na świecie pojawiają się małe koty bardzo się cieszymy. W końcu są urocze i przyjemnie mruczą. Jednak trzeba pamiętać, iż jak każde stworzenie żywe wymagają należytej opieki. Trzeba z nimi regularnie uczęszczać na badania, odrobaczanie, a także szczepienia. W przypadku szczepień oraz ich częstotliwości to musimy wiedzieć, że mały kot będzie potrzebował ich o wiele więcej. Później wszystko dostosowuje się wraz z weterynarzem.

Prawidłowe szczepienie małego i dużego kota

terminowe szczepienie kotaPojawiający się w domu mały kociak zazwyczaj jest już po kilku szczepieniach. Czasami jednak okazuje się, że przyjmujemy do domu kota, który potrzebuje odpowiedniej opieki od samego początku. Nie każdy kot jest z hodowli albo schroniska, czasem są to sytuacje losowe. W związku z tym musimy wiedzieć jak ważne są wizyty u weterynarza oraz terminowe szczepienie kota, które dostosowane powinny być do jego wieku. Gdy kotek jest mały możliwe, iż ma maksymalnie 8 tygodni. Oznacza to, że jest to czas najważniejszy na szczepienia. Maleństwo zaczyna tracić przeciwciała od matki i musi wykształcić swoje własne. W przypadku kociąt odchowanych bez matki okres szczepień zaczniemy, gdy ma 6 tygodni. Kot będący przy matce rozpoczyna szczepienia od 8 tygodnia. Przed szczepieniem zawsze kotka odrobaczamy tydzień szybciej. Potem wykonujemy pierwszą serię szczepień na panleukopenie, herpeswirozę oraz caliciwirozę. Niekiedy będzie trzeba szczepić na chlamydię czy białaczkę. Po pierwszej serii kolejna następuje 3-4 tygodnie później. Ostatnie szczepienie wykonuje się około 16 tygodnia życia kota albo nieco później, gdy tak zaleci weterynarz. Powtórkę szczepień należy zrobić pół roku później, a maksymalnie rok później. W ten sposób nasz kot będzie przygotowany na długie i zdrowe życie, a dodatkowe szczepienia będą wykonywane w ramach konsultacji.

Kot to ogromny obowiązek, ponieważ musimy dbać o jego badania, szczepienia oraz odrobaczanie. W przypadku małych kociąt są to najważniejsze szczepienia, które pozwolą mu wykształcić odporność na wiele chorób na całe życie. Dlatego muszą one zostać odbyte w odpowiednim terminie od jego narodzin. Kiedy kot osiąga już rok życia szczepienia dostosowane są do jego wieku, aktywności fizycznej, jak również tego czy wychodzi na dwór.