Proste odzyskiwanie podatku VAT z UE

Jeżeli kiedykolwiek prowadząc własną działalność gospodarczą obawialiśmy się zakupów w państwach unijnych na poczet naszej firmy nie musimy się dłużej tego bać. Zwroty podatku VAT ode krajów członkowskich Unii Europejskiej są banalnie proste. Jedyne co musimy robić to przestrzegać wypisanych zasad w dyrektywie unijnej, a także kumulować wszystkie faktury oraz paragony za zakupy do naszej księgi ewidencyjnej. To bardzo proste zadanie.

Intuicyjnie proste zwroty podatku w UE

zwrot vat zapłaconego w ue bez przeszkódAby odzyskać podatek w Unii Europejskiej musimy jedynie przestrzegać zasad dyrektywy ustalonej przez państwa członkowskie. W ten sposób sam zwrot VAT zapłaconego w UE bez przeszkód się odbędzie. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą i zastanawiamy się na jakiej zasadzie wygląda wnioskowanie o zwroty VAT z innych państw unijnych to odpowiedź jest bardzo prosta. Musimy przestrzegać owych zasad dyrektywy, regularnie się rozliczać i dbać o swoje dokumenty. Jakie są zasady panujące w tej doktrynie, aby móc odzyskać nasze pieniądze? Przede wszystkim bądźmy pewni, iż jesteśmy czynnymi podatnikami VAT w Polsce, mamy tutaj firmę, a wszystkie siedziby są tylko w naszym ojczystym kraju. W innym wypadku mając siedziby w kraju, w którym dokonujemy zakupu wykluczamy się ze zwrotów. Następnie nie sprzedawajmy naszych towarów i usług tylko z wyłączeniem podatku. Nie możemy również sprzedawać naszych dóbr i usług państwu, w którym sami kupujemy. Istotne jest również to, iż zakupy powinny dotyczyć naszej firmy. Nie mogą one odbiegać od zapotrzebowania dla naszej działalności. Kiedy spełniamy te wszystkie kroki pozostaje już nam tylko nie zapominać o zbieraniu faktur VAT oraz paragonów z dokonanych płatności. Przyda się również regularność w księgowaniu tych operacji, jak również kontrola wysyłania wniosków o zwroty do państw zagranicznych.

Otrzymanie zwrotu podatku od państwa unijnego jest banalnie proste. Wymaga jedynie od nas kontrolowania czy spełniamy wszystkie zasady ustalonej doktryny na temat zwrotów VAT. W ten sposób będziemy mogli bezpiecznie i szybko odzyskać nasze pieniądze. Nie zapominajmy jednak o zbieraniu faktur i paragonów, które są naszym dowodem zakupu, a które powinny być regularnie księgowane, abyśmy nie mieli problemów z późniejszym zwrotem.