Plomby do urządzeń elektronicznych

Plomby był najstarszą, a jednocześnie najczęściej stosowaną metodą zminimalizowania możliwości dokonywania nieautoryzowanych przeróbek czy napraw sprzętu elektronicznego. Były one używane niemal od początku istnienia serwisów naprawczych, i używane były zarówno przez producentów urządzeń, jak i przez warsztaty zajmujące się naprawą sprzętu elektronicznego.

Rodzaje plomb gwarancyjnych

plomby gwarancyjneNajprostszym i najczęściej stosowanym rodzajem plomb były odmiany papierowe, które zostały wprowadzone jako pierwsze. Z oczywistych przyczyn były one najtańsze, choć należały do delikatnych, więc ulegały uszkodzeniom bardzo łatwo. Było to przyczyną wielu problemów w serwisach gwarancyjnych w sytuacjach w których klienci przypadkowo uszkadzali plomby, dlatego też większość warsztatów odchodziła od ich stosowania na dużą skalę. Niemal wszystkie urządzenia elektroniczne, od sprzętu komputerowego, telefonów, po wyposażenie domowe  posiadały tego rodzaju plomby, nakładane fabrycznie na obudowę lub wnętrze urządzenia, ostrzegające przed utratą gwarancji po nieupoważnionym otwarciu obudowy sprzętu czy próbie dokonania jakichkolwiek modyfikacji bez wglądu autoryzowanego serwisanta firmy. Papierowe odmiany wyparły plomby gwarancyjne z tworzyw sztucznych, o wiele trwalsze, ale również skuteczniejsze. Tworzywo bowiem deformowało się podczas próby usunięcia, więc wszelkie próby otwarcia sprzętu i ponownego nałożenia plomby były bardzo łatwe do zauważenia. Co więcej, niektóre plomby mogły pozostawiać widoczny ślad lub nawet symbole utraty gwarancji po usunięciu, tym łatwiej spełniając swoje zadanie. Plomby z tworzyw mogły być również wykonywane z logo serwisu czy firmy producenta sprzętu, i posiadać odblaskową powierzchnię, zwracającą uwagę podczas oglądania sprzętu. Plomby należały do bardzo tanich zabezpieczeń wyposażenia elektronicznego.

Papierowe odmiany, najtańsze ze wszystkich wariantów, często były zakupywane jako dodatek do większego zaopatrzenia, gdyż ich cena była tak niska, iż prawie niezauważalna. Plomby z tworzyw sztucznych były nieznacznie droższe, choć nie w dużym stopniu. Nadal mogły być zamawiane w bardzo dużych ilościach bez nadmiernych wydatków, dlatego też były często wykorzystywane przez te serwisy naprawcze które obsługiwały wielu klientów.