Pełnowartościowe pożywienie dla gryzoni

 

Większość ludzi posiada zwierzaki, ale nie każdy ze względów osobistych bądź alergicznych może bądź chce zdecydować się na większego zwierzaka. Pragnienie posiadania jakiegoś zwierzęcia niekiedy jest na tyle duże, że decydują się na mniejsze zwierzęta w tym gryzonie. Jak odpowiednio zaopiekować się takim małym zwierzątkiem? Omówimy to krótko w poniższym artykule.

Jak dobrać chomikowi odpowiednią karmę?

karma dla chomikaNie każdy z nas chcę lub może posiadać większe zwierzęta, dlatego decyduje się na zakup małych gryzoni. Niektórzy kupują je ponieważ uważają, że po mimo swego małego rozmiaru są bardzo mądrymi zwierzątkami, a jeszcze inni odczuwają potrzebę opiekowania się jakimś zwierzątkiem. Zakup chomika będzie trafną decyzją dla rodziców, którzy chcą nauczyć swoje dzieci odpowiedzialności i opieki nad zwierzętami, zanim zdecydują się, że kupią większe zwierzątko. Wielu uważa, że to maleństwo nie jest w cale wymagające, ale nawet takie małe zwierzątko jak chomik, wymaga odpowiedniej opieki, w tym specjalnej karmy.  Każda rasa chomika ma inne zapotrzebowania żywieniowe, dlatego warto już wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkretnej rasy. Pełnowartościowa karma dla chomika powinna w sobie zawierać nasiona oraz ziarna zbóż w których jest dużo białka, które chomik przyswaja z pożywienia. W chomikowej diecie powinny znaleźć się również dodatki ziół oraz warzyw, owoców. Białko zwierzęce mogą dostarczyć larwy owadów. Karmy mamy różnego rodzaju, są sypkie, są w postaci kolby. Każda z tych form jest dobra i każda posiada odpowiednie składniki. Warto więc kupować gotowe mieszanki w klepach zoologicznych. Czasami warto również dawać chomikowi liście sałaty czy nazrywać na dworze mleczu. Niektóre chomiki bardzo lubią również płatki kwiatów, z tym jednak należałoby zachować ostrożność, gdyż nie każdy kwiat nadaje się do jedzenia i może poważnie zaszkodzić naszemu chomikowi.

W sklepie zoologicznym kupimy gotowe karmy dla chomika. Warto uwzględnić, przy tym rasę i wielkość naszego podopiecznego. Karma ma postać sypką, można spotkać ją w postaci korby, w postaci dropsów i wielu innych. Karma dla chomików będzie odpowiednia również dla innych gryzoni. Należy również pamiętać by nasze zwierzątko miało stały dostęp do wody z poidełka.