Papier jako surowiec do produkcji mebli

Jeszcze do niedawna, mówiąc o wysokiej jakości meblach, mieliśmy na myśli te, które w stu procentach wykonano z drewna. Szybko jednak okazało się, że w ten sposób wykonane meble mają więcej wad niż zalet – przed wszystkim okazywały się wyjątkowo ciężkie i mało wytrzymałe. Z tego też względu nowoczesne meble wykonuje się z użyciem innych materiałów.

Jak używa się papieru do produkcji mebli?

wypełnienia papierowe do mebliStosowanie samego drewna do produkcji mebli sprawia, że staja się one wyjątkowo ciężkie, co utrudnia przeprowadzkę czy tez przemeblowanie mieszkania. Z tego też względu, aby osiągnąć odpowiednią lekkości i wytrzymałość, stosuje się obecnie wypełnienia papierowe do mebli. Oczywiście papier stosowany jest w określonej formie. Wierzchnią warstwę blatu czy ścianek mebla zawsze stanowi wysokogatunkowe drewno, najczęściej w postaci płyt. Pomiędzy nimi nie stosuje się już jednak materiałów drewnopodobnych, ale papieru, najczęściej w formie plastra miodu. Nazwa wzięła się oczywiście od wyglądu tej struktury, przypominającej naturalny plaster miodu. Ten sposób wypełnienia mebli ma wiele zalet. Wszystkie komory w tej strukturze wypełnia powietrze, co zwiększa lekkość całej konstrukcji a jednocześnie znacząco zwiększa odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, wynikające na przykład z upuszczenia mebla. Papier pełni więc role warstwy amortyzującej siłę wytwarzanej podczas uderzenia w meble. Dodatkowo, zastąpienie drewna takim materiałem sprawia, że cały mebel jest co najmniej o połowę lżejszy, dodatkowo przy zachowaniu podobnej a nawet większej wytrzymałości. Rezultat stosowania tego typu wypełnienia mebli sprawia, że z wypełnień papierowych korzystają obecnie najwięksi producenci mebli drewnianych. Okazało się bowiem, że dla klientów ważniejsze niż świadomość posiadania mebla wykonanego w całości z drewna jest jego lekkość oraz wytrzymałość. Papierowy plaster miodu jest stosuje się więc obecnie w większości mebli drewnianych, zwłaszcza w stołach, szafach czy komodach.

Papier stanowi doskonałe rozwiązanie podczas produkcji mebli, które dzięki niemu są bardziej funkcjonalne i praktyczne. Co ciekawe żadne inne surowce, takie jak tworzywa sztuczne czy guma, nie sprawdzają się równie dobrze podczas produkcji mebli, jak właśnie papier.