Opony MTB do jazdy wyczynowej

Kupując rower MTB często myślimy o wyczynowej jeździe po bezdrożach. Jednak aby rower mógł jeździć szybko przez tereny leśne i innego typu singletracki, musi posiadać dobre opony. Dlatego warto wyposażyć swój jednoślad w najwyższej klasy opony, które zapewnią najbardziej odpowiednią przyczepność. Wybór odpowiedniego ogumienia zapewni nie tylko szybkość pokonywania wybojów, ale także bezpieczeństwo na śliskiej nawierzchni. Dobre opony mogą uchronić nas przed wypadkami podczas szybkiego pokonywania zakrętów.

Dobre ogumienie do roweru MTB

odpowiednie opony do roweru mtbNajważniejszym aspektem wyboru opony do roweru górskiego jest rozmiar. Jeżeli już wybraliśmy oponę dla roweru z kołami 26, 27,5 czy 29 cali, możemy przejść do doboru szerokości. Odpowiednie opony do roweru MTB mogą być dobierane nie tylko pod względem szerokości widelca oraz tylnego trójkąta, ale także możliwości zmniejszenia ciśnienia. Jest to istotne w przypadku systemu bezdętkowego, oraz w przypadku wyczynowej jazdy po korzeniach i górskich szlakach. Na odpowiednią jakość opony ma wpływ także gęstość oplotu. Spotkamy zatem opony z oplotem od 60 do 18 TPI. Wiele opon MTB najwyższej klasy ma konstrukcję zwijana, co oznacza, iż może ona być produkowana bez stosowania drutu w stopce. Zamiast tego mamy do czynienia z linką z tworzywa sztucznego, która umożliwia swobodne zwijanie opony. Do kluczowych elementów opony zaliczymy bieżnik, który jest dobierany do rodzaju nawierzchni, po jakiej poruszamy się naszym rowerem. jeżeli nasz rower jest wykorzystywany w najcięższym terenie, nie będziemy szukać półśrodków, i zakupimy opony z najbardziej masywnym bieżnikiem. Taka opona zapewni nie tylko trzymanie na zakrętach i przyczepność, ale także oczyszczanie bieżnika z błota. Wiele opon tego typu ma w związku z tym oddalone od siebie klocki, co umożliwia odpowiednie oczyszczenie z błota w trudnych warunkach.

Gęsto upakowane klocki o mniejszych wymiarach są stosowane w przypadku opon, przeznaczonych do jazdy w mniej wymagającym terenie. Dzięki tego typu opon możemy rozwijać większe prędkości na asfalcie, a także zmniejszyć nie tylko opory toczenia, ale także hałas, jaki wydaje opona podczas szybkiej jazdy. Opony z bieżnikiem typu medium to wybór osób, które jeżdżą na okazjonalne wycieczki swoim rowerem MTB.