Nowoczesne wielozadaniowe klawiatury

 

Profesjonalni gamerzy preferują klawiatury wygodne i łatwe w obsłudze nad zaawansowanymi, aczkolwiek niezbyt komfortowymi wariantami, głównie wybieranymi przez młodych graczy, zainteresowanych bardziej wyglądem i atrakcyjnym wykończeniem niż wygodą. Osoby używające komputerów do celów zawodowych, natomiast, często sięgają po niestandardowe modele klawiatur, niekoniecznie najwygodniejsze do grania, aczkolwiek doskonale sprawdzające się w pracy.

Rodzaje klawiatur komputerowych

klawiatury mechaniczneNajprostsze i najczęściej spotykane klawiatury są pozbawione jakichkolwiek dodatków. Składają się wyłącznie z płyty klawiszy i często nie mają podświetlenia. Są one jednak bardzo tanie, więc dodawane są do każdego biurowego i domowego zestawu komputerowego. Proste klawiatury mechaniczne są idealnym urządzeniem dla wszystkich użytkowników komputerów, którzy preferują prostotę i łatwość użytkowania. Gamingowe klawiatury są nieco bardziej skomplikowane, i wizualnie odróżniają się od prostych wariantów obudowami o futurystycznym wykończeniu. Te klawiatury tworzone są z myślą o potrzebach graczy, dlatego też są dość często bardziej ergonomiczne niż standardowe modele, posiadają znacznie więcej funkcji i akcesoriów zwiększających komfort grania, a najbardziej zaawansowane odmiany umożliwiają kontrolę działania komputera z poziomu samej klawiatury. Nie wszystkie klawiatury gamingowe bywają skomplikowane i rozbudowane, gdyż zdarzają się modele bardzo proste, nie odróżniające się zbytnio od podstawowych klawiatur. Niemniej są zdecydowanie wygodniejsze i znacznie przydatniejsze do grania od standardowych modeli pozbawionych wszelkich akcesoriów. Niestandardowe klawiatury, natomiast, są często przeznaczone do zaawansowanego gamingu, aczkolwiek znacznie częściej znajdują właścicieli wśród profesjonalistów, używających komputera zawodowo.

Klawiatury te mogą być zbudowane modułowo, umożliwiając użytkownikowi dowolną konfigurację położenia płyty klawiszy oraz pozostałych przycisków funkcyjnych, lub też posiadać wbudowane urządzenia peryferyjne. Nowoczesne klawiatury z panelem kontrolnym oraz wbudowanym trackballem są coraz bardziej popularne wśród grafików komputerowych, podobnie jak urządzenia wielozadaniowe, łączące w sobie wiele różnych sprzętów peryferyjnych w jedno.