Na co zwracać uwagę przy zakupie rozrzutnika?

Dla każdego rolnika ważne są sprzęty, które usprawniają i ułatwiają mu prace polowe. Decydując się na zakup danej maszyny warto zapoznać się z jej danymi technicznymi, budową oraz zaletami i wadami konkretnego modelu. Przedstawiamy ogólne i najważniejsze cechy i elementy budowy rozrzutnika do obornika. 

Elementy budowy rozrzutnika do obory

fachowe rozrzutniki do obornikaRozrzutniki zdecydowanie przyspieszają i ułatwiają prace na roli, nic dziwnego, że coraz więcej gospodarzy decyduje się na zakup tej niezastąpionej maszyny, wpływa na to również jej wielofunkcyjność. Przed zakupem warto wiedzieć, jak działa roztrząsacz. Rozrzutnik ma określone zadanie – rozrzucić nawóz po polu. Udaje się to za pomocą obracających się noży, które równomiernie tną nawóz, a następnie wyrzucają go. Ustawienie wałków wraz z nożami może być pionowe lub poziome, zależnie od nawozu, który stosujemy. Wyrzut pociętego i rozdrobnionego obornika może odbywać się przez boczną lub tylną burtę rozrzutnika. Zasięg wyrzutu jest uzależniony od mocy silnika ciągnika. Fachowe rozrzutniki do obornika mogą wyrzucać go nawet na 25 metrów, te standardowe mają rozrzut między 4 do 8 metrów. Zasadniczym elementem każdego roztrząsacza jest jego skrzynia załadunkowa, która musi być pojemna i wytrzymała. Blacha musi być odporna na działanie korozji, jednak im grubsza blacha, tym cięższa waga skrzyni, a co się z tym wiąże, maszyna traci na ładowności. Grubości blachy oscylują od 4 mm do 8 mm, producenci niekiedy wykorzystują grubszą blachę na spód skrzyni i cieńszą na jej boki. Istotnym elementem jest część każdego rozrzutnika, która znajduje się w środku skrzyni, czyli przenośnik łańcuchowy. Najczęściej można spotkać się z dwoma rzędami przenośników sterowanych hydraulicznie, napęd ten pozwala na regulację prędkości przesuwania. Dodatkową zaletą nowoczesnych rozrzutników jest to, że są w zasadzie bezawaryjne i nie trzeba się martwić o ich częstą konserwację. 

Rozrzutnik może być wykorzystywany nie tylko do rozrzutu obornika, można się nim posłużyć także do nawożenia naturalnymi nawozami np. kompostem czy torfem. Przy odrobinie wysiłku może zmienić swoje przeznaczenie i pełnić rolę przyczepy. Wystarczy zdemontować wałki i w ich miejscu wstawić burty, zdejmowany adapter jest już standardem. Producenci oferują dokupienie nadstawek, które mogą być pomocne przy transporcie objętościowych materiałów.