Modułowe konstrukcje z płyt warstwowych

Płyta warstwowa jest obecnie podstawowym materiałem konstrukcyjnym i konstrukcyjno – izolacyjnym nowoczesnego budownictwa halowego. Za pomocą modułów warstwowych można w bardzo szybkim tempie i przy stosunkowo małych nakładach finansowych wznosić obiekty produkcyjne, magazynowe, sportowe, handlowe, budynki inwentarskie w rolnictwie. Dzięki ich wysokim parametrom izolacji termicznej są wykorzystywane do budowy chłodni i mroźni. 

Różnorodność płyt warstwowych

płyty warstwoweKonstrukcja płyty warstwowej opiera się na dwóch zasadniczych komponentach. Są to okładziny blaszane oraz warstwy izolacyjne wykonane z różnych powszechnie znanych materiałów izolacyjnych. Warstwy izolacyjne wykonane z pianek PUR/PIR, wełny mineralnej lub styropianu zamykane są dwustronnie lub jednostronnie arkuszami blachy stalowej nierdzewnej tworzącej okładziny. Materiał izolacyjny stanowi rdzeń płyty warstwowej. Współcześnie oferowane płyty warstwowe w zależności od materiału użytego do budowy rdzenia mają nieco inne zastosowania lecz tylko od projektantów i inwestora zależy jakiego rodzaju płyty izolacyjnej się użyje do konstrukcji danego obiektu. Najczęściej wykorzystywane są płyty warstwowe PIR ze względu na najwyższy spośród wszystkich materiałów współczynnik izolacji termicznej i akustycznej. Jest to również materiał o największej odporności na ogień oraz różnorodne czynniki biologiczne. Łączenie rdzenia izolacyjnego z okładzinami blaszanymi wykonuje się w całkowicie zautomatyzowanym procesie produkcyjnym. W zależności od materiału izolacyjnego wykonuje się inny typ tzw. zamka ułatwiającego montaż oraz eliminującego mostki termiczne mogące zaburzać poziom izolacji. Najczęstszym typem zamka jest typowy frez pióro – wpust. Blachy stosowane do produkcji płyt warstwowych mogą mieć profile faliste lub trapezowe oraz może być to oķładzina płaska.

Podstawową zaletą płyt warstwowych jest ich niska waga co w efekcie umożliwia budowanie lekkich i dyżych konstrukcji na gruntach o mniejszej zwięzłości. Kolejne cechy dzięki, którym płyty warstwowe mają tak wielu zwolenników to wyjątkowa trwałość oraz ogromna funkcjonalność. Wykonuje się z nich pokrycia dachowe, ściany zewnętrzne, wewnętrzne, sufity oraz docieplenia budynków. Szersze informacje na temat płyt warstwowych można znaleźć na stronach internetowych producentów.