Leczenie dzieci za pomocą hinozy

Metoda hipnozy ma bez wątpienia wiele zalet. Przede wszytkim stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych form terapii. Doskonale sprawdza się w leczeniu lub też łagodzeniu takich zaburzeń jak nerwica, zaburzenia dysocjacyjne lub też przewlekły ból. Za pomocą hipnozy można znacząco łagodzić objawy astmy oraz chorób dermatologicznych, które często mają również podłoże psychosomatyczne.

Czy metoda hipnozy jest zalecana u dzieci?

hipnoza dzieciNie ulega wątpliwości, że hipnoterapia jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia zaburzeń psychicznych. Jest uznana za w pełni skuteczną i bezpieczną. Za pomocą umiejętnie stosowanych technik terapeuta jest w stanie wprowadzić pacjenta w trans. W tym stanie bodźce dochodzące z otoczenia odbierane są nieco inaczej. Pacjent jest bardziej spokojny, łatwiej przypomnieć mu sobie pewne rzeczy, jest też bardziej podatny na sugestie ze strony terapeuty. Badania naukowe wykazały jednoznacznie, że podczas hipnozy aktywowane są niektóre obszary mózgu, wzrasta też częstotliwość fal alfa i delta. Podobne zjawisko można zaobserwować podczas medytacji. Powstaje pytanie czy w terapii za pomocą hipnozy może uczestniczyć każdy bez względu na schorzenia oraz wiek? Hipnoza jak każda metoda terapeutyczną ma oczywiście swoje ograniczenia. Nie powinny w niej uczestniczyć osoby z psychozą oraz dzieci poniżej siódmego roku życia. Hipnoza dzieci starszych jest jednak jak najbardziej możliwa i zalecana. Terapeuci są zdania, że dzieci o wiele łatwiej poddają się sugestiom i szybciej wchodzą w stan hipnotyczny. Powszechnie uważa się, ze hipnoterapia okazuje się w leczeniu stanów lekowych, depresji oraz objawów somatycznych. Warto rozważyć hipnoterapię w momencie, gdy dziecko ma problem z moczeniem nocnym, a tradycyjne formy leczenia okazały się nie do końca nieskuteczne.

Wiele osób często zastanawia się nad możliwościami i ograniczeniami hipnozy w praktyce klinicznej. W jakich przypadkach najlepiej stosować hipnozę i czy są jakieś przeciwwskazania? Na pewno hipnozy nie powinno się stosować w przypadku osób chorujących na padaczkę oraz na psychozę. W innych przypadkach metoda ta jest jak najbardziej bezpieczna. Co istotne, hipnozę można z powodzeniem stosować u dzieci w celu redukcji lęku oraz zachowań opozycyjnych.