Kilka słów o silosach

Silosy to coś, co coraz częściej można zauważyć w wielu polskich gospodarstwach. Są to bardzo praktyczne magazyny o bardzo dużej wielkości. Wykorzystywane są to przechowywania ogromnej ilości zboża. Jak wybrać silos, aby był odpowiedni do naszych potrzeb? Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Jak wybrać odpowiedni silos do zboża?

silosy zbożowePolskie gospodarstwa rolne stale się powiększają. Wraz ze wzrostem powierzchni pola, zwiększają się również plony. Przechowywanie takiej ilości zboża może w końcu stać się bardzo problematyczne. Wtedy należy pomyśleć nad zakupem dużego magazynu, jakim jest właśnie silos. Silosy to wielkie magazyny wykonane na przykład ze stali. Mogą być one poziome lub pionowe, tak zwane wieżowe, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Mogą składać się z jednej lub kilku komór. Takie silosy zbożowe służą do przechowywania dużej ilości produktu przez długi czas, nawet kilka miesięcy. Silos to magazyn, który wybiera się na długie lata, dlatego warto, aby był odpowiednio dobrany. Na samym początku trzeba przemyśleć jaką powierzchnię do przechowywania powinien mieć nasz silos. Zbyt mały może nie pomieścić planowanej produkcji zboża na dany rok. Można też postawić u siebie kilka mniejszych silosów, przez co ich załadunek i rozładunek będzie znacznie szybszy i usprawni to pracę w naszym gospodarstwie. Poza tym, kilka silosów pozwala na przechowywanie kilku różnych rodzajów zbóż. Rodzaj silosu zależy od potrzeb oraz specyfikacji danego gospodarstwa rolnego. 

Istnieją dwa rodzaje silosów, płaskodenne bądź lejowe. Te pierwsze sprawdzą się świetnie do długotrwałego magazynowania zboża. Natomiast w silosie lejowym zboże może leżeć krócej, ale będzie zdecydowanie szybciej rozładowywane przez pracowników gospodarstwa. Wybór rodzaju silosu zależy od właściciela gospodarstwa.