Jakie cechy musi mieć drewno konstrukcyjne?

Pośród wielu różnych surowców konstrukcyjnych, w dalszym ciągu niesłabnącą popularnością może się pochwalić drewno. Jest to bowiem surowiec w pełni ekologiczny, z którego pozyskaniem nie ma większych problemów w Polsce. Drewno używane do budowy musi być oddane jednak właściwej obróbce.

Gdzie kupić drewno konstrukcyjne?

drewno konstrukcyjne - sanokObecnie do budowy różnych budynków i konstrukcji wykorzystywane sa różne surowce. Nadal jednak bardzo popularne pozostaje drewno konstrukcyjne – sanok. Drewno tego typu ma to do siebie, że bardzo wysoką wytrzymałość łączy z niewielką masą własna. Znacznie ułatwia to stosowanie tego drewna w praktyce i sprawa, że może być ono stosowane tam, gdzie inne surowce mogłyby sobie nie poradzić. Aby drewno mogło być określane jako konstrukcyjne, musi spełniać pewne bardzo określone warunki. Przede wszystkim, musi zostać w odpowiedni sposób obrobione. Obróbka drewna przede wszystkim polega na jego osuszeniu, tak aby poziom wilgotności nie przekraczał w nim 17%. Do osuszania drewna wykorzystywane sa naturalne metody, jak i te wspomagane przez obróbkę termiczną. Bardzo istotne jest również by drewno konstrukcyjne podzielić na części w pewnych określonych rozmiarach. Jest to bardzo ważne, aby ułatwić klientom zamówienie odpowiedniej ilości drewna, potrzebnego do postawienia konkretnej konstrukcji. Drewno dzielone jest na klasy, z których każda spełnia pewne określone wymagania pod względem wytrzymałości. Ciekawym rodzajem tego surowca konstrukcyjnego jest drewno klejone, które jest niezwykle elastyczne i jest niemal w pełni odporne na kontakt z ogniem. Najczęściej drewno konstrukcyjne jest wytwarzane z drzew iglastych, które maja najlepszy stosunek wytrzymałości do wagi. Tworzy się z nich wiele elementów, na przykład stelaże dachów czy szkielety domów. Drewno pobierane z drzew liściastych jest już znacznie cięższe przez co jego stosowanie póki co jest ograniczone. Wykorzystywane jest jednak ono między innymi podczas budowy statków. Drewno konstrukcyjne jest często impregnowane.

W obecnych czasach znanych jest wiele różnych rodzajów surowców konstrukcyjnych. Jednym z nich jest niewątpliwie drewno. Oczywiście, zanim będzie mogło zostać użyte do tworzenia poszczególnych konstrukcji, musi być odpowiednio wzmocnione. W tym celu, poddaje sie je obróbce obniżającej jego wilgotność.