Jaki odkurzacz centralny wybrać do naszego domu

Dobranie optymalnego dla nas modelu odkurzacza może wydawać się skomplikowane, jednak gdy wiemy czym się kierować , poruszanie pomiędzy ofertami staje się proste i przyjemne. Jak wybrać odkurzacz do naszego domu? Na co warto zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego odkurzacza centralnego?

Idealnie dobrany odkurzacz centralny

polecane odkurzacze centralneWiększość ludzi jest przyzwyczajona do tradycyjnego odkurzacza, który składa się z jednego urządzenia, jednak w przypadku odkurzacza centralnego mamy do czynienia z całym systemem obejmującym: jednostkę centralną, rury ssące ukryte w ścianach oraz gniazda ssące. W celu odkurzenia domu wystarczy jedynie wpiąć rurę z czyszczącą końcówką , aby urządzenie automatycznie się włączyło. Można również skorzystać ze specjalnego przycisku znajdującego się na rączce bądź pilota.  Jednostka centralna jest sercem całego odkurzacza i najważniejszą częścią. Można ją porównać do korpusu tradycyjnego korpusu. Zawiera wersję kompaktów, która ma mniejsze wymiary oraz mniejszą wydajność Zawiera silnik wyposażony w turbinę, zbiornik zanieczyszczeń oraz separator. zdecydowanie lepszym rozwiązaniem i polecane odkurzacze centralne przez producentów, to takie które są o budowie modułowej czyli split i składającej się z dwóch części czyli silnika i separatorów czy filtrów na kurz. Odkurzacze tego typu są trochę większe, ale zarazem wydajne i skuteczne. Taka konstrukcja pozwala też na zastosowanie specjalnego filtra zatrzymującego włosy i sierść zwierząt, więc posiadacze psa lub kota powinni raczej wybierać odkurzacze centralne split. Jednostkę centralną można umieścić w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy bądź garażu, najlepiej jak najbliżej ściany zewnętrznej, aby usuwać kurz i zanieczyszczenia. Chodzi w tym przypadku o gniazda zasilające odkurzacz, do których wpina się specjalny wąż. Gniazda należy zainstalować równomiernie w całym domu i najczęściej do jedne kondycji wystarczy tylko jedno gniazdo. Trzeba wcześniej pomyśleć, gdzie dokładnie je umieścić, aby jak najbardziej zagwarantować sobie komfort sprzątania. Gniazda są niewielkich rozmiarów oraz dostępne wersje kolorystyczne, które łatwo wkomponowują się w aranżację wnętrza. W przypadku konieczności sprzątania większych i zdecydowanie bardziej ciężkich zanieczyszczeń przydaje się specjalny separator, czyli pojemnik metalowy wykonany z materiałów wyjątkowo odpornych na mechaniczne uszkodzenia i wyposażony w osobny wąż zbrojony stylowym drutem. Ciekawym rozwiązaniem w odkurzaczach centralnych jest szufelka automatyczna, czyli montowany otwór nad podłogą , do którego zostają wsysane drobne zanieczyszczenia. Wystarczy jedynie nacisnąć dźwignię. Takiego typu szufelki montuje się w wiatrołapach, albo w kuchni, aby nie nanosić piasku lub okruszków w dalsze części mieszkania. 

Jak widzimy odkurzacze centralne typu split wymagają systematycznego wyrzucania zanieczyszczeń z dodatkowego filtra na włosy. Taki odkurzacz kosztuje ok 4000 do 7000 zł. Wybierając odkurzacze centralne nie tylko zwracajmy uwagę na jakość urządzenia ale również na opinie i przede wszystkim wybierajmy doświadczone firmy, które będą montować nam urządzenie w naszym gospodarstwie domowym.