Jak wyjść z nałogu alkoholowego?

Jak rozpoznać u siebie nałóg alkoholowy? Czy można skutecznie poradzić sobie z tą chorobą? Dzisiejsza medycyna i psychologia pozwala na całkowite uwolnienie się od nałogu alkoholowego. Trzeba tylko dostrzec fakt, że nie panuje się nad piciem alkoholu i jest się wobec niego bezsilnym. To jest w tym wszystkim najtrudniejsze. Skuteczne leczenie można podjąć dopiero wówczas, kiedy przyznamy się przed samym sobą, że z alkoholem nie umiemy sobie już poradzić.

Różne teorie o leczeniu choroby alkoholowej

leczenie alkoholizmu łódźKiedy już alkoholik zrozumie, że jedynym ratunkiem jest dla niego podjęcie leczenia to ma w tym zakresie wiele możliwości. W całym kraju działają ośrodki leczenia, z których pomocy skorzystać może każdy, kto tylko korzysta z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Są to jednak terapie, które polegają na mitingach i spotkaniach z psychologami i terapeutami. W ciężkich przypadkach terapię wspomaga się farmakologicznie. Inną możliwością są prywatne ośrodki, w których oferuje się leczenie alkoholizmu Łódź jest miastem, w którym można znaleźć kilka naprawdę skutecznych prywatnych ośrodków terapii. Takie ośrodki stosują podobne metody do tych, które stosowane są w państwowych lecznicach. Przy czym na temat leczenia alkoholizmu powstały dwie różne teorie. Pierwsza zakłada, że osobie uzależnionej nie wolno jest się już do końca życia napić jakiegokolwiek alkoholu. Druga teoria polega na tym, żeby u alkoholika wypracować metody obronne i silną wolę, dzięki czemu powróci on do czasów, w których z alkoholu potrafił korzystać okazjonalnie. Zwolenników pierwszej i drugiej teorii leczenia alkoholizmu jest mniej więcej po połowie. W każdym razie na pewno możliwe jest wypracowanie w kwestii nałogu na tyle silnej woli, żeby nad piciem alkoholu w sposób umiejętny zapanować. Chociaż dzisiaj coraz modniejsza jest abstynencja.

Od alkoholu łatwo można się uzależnić. Wiele osób, które korzystają nadmiernie z napojów wyskokowych przez długi czas nie potrafi się przyznać do uzależnienia. Wychodzi ono wtedy, gdy przez alkohol zaniedbuje się pracę albo życie rodzinne. Na szczęście dzisiaj można się z tego nałogu uwolnić. Wystarczy jedynie zwrócić się po pomoc do jednego z ośrodków leczenia. Pomoc skuteczna jest w przypadku tych, którzy rozumieją sytuację, w jakiej się znaleźli.