Jak sobie radzić z kolką?

 

Noworodki i niemowlaki są wyjątkowo delikatne i bezbronne, dlatego wymagają szczególnej opieki ze strony rodziców. Nie potrafią się jeszcze komunikować ze światem zewnętrznym, ponieważ czas na naukę gestów i mowy dopiero nadejdzie. Na tym etapie dzieci płaczem komunikują swoje potrzeby, więc rodzice muszą się nauczyć rozpoznawać jego rodzaje.

Czy u każdego dziecka pojawia się kolka?

co na kolkę dla niemowlakaPomimo licznych badań, lekarze nadal nie wiedzą, dlaczego u niektórych dzieci pojawiają się kolki, a u innych nie. Są dzieci, które cierpią z ich powodu nawet po każdym posiłku, a należy zaznaczyć, że maluchy jedzą czasem co kilka godzin przez całą dobę. Są też maluchy, u których kolka jest sporadycznym zjawiskiem i na dodatek wcale nie jest bardzo dokuczliwa. Bez względu na jej intensywność, zawsze trzeba starać się pomóc maluszkowi, ponieważ jest on całkowicie bezbronny względem bólu. Kolka najczęściej pojawia się niedługo po spożytym mleku, ponieważ łączy się ją z pęcherzykami powietrza, które dziecko połyka w trakcie picia mleka. Jeżeli robi to wyjątkowo łapczywie, to sporo powietrza trafia do układu pokarmowego i nie zawsze może się wydostać na zewnątrz. Jeżeli nie wiemy, co na kolkę dla niemowlaka zastosować, to najlepiej poradzić się pediatry, który będzie dla każdej mamy najlepszym źródłem informacji. Z reguły lekarze zalecają próbowanie uspokojenia dziecka przez puszczenie łagodnej muzyki czy szumów, które przypominają dzieciom dźwięki jakie słyszały będąc w brzuszku mamy. Jednak skuteczność tej metody jest uzależniona od intensywności kolki, gdyż jeżeli będzie ona ostra, to na nic się zdadzą kołysania, noszenia czy śpiewania. Wtedy najlepiej wykonać delikatny masaż brzuszka, ponieważ jest on wzdęty i obolały. Skurcze mięśni powodują, że maluch podciąga nóżki do brzuska, bo dzięki temu czuje lekką ulgę.

Nie ma jednego sposobu na kolkę, który zadziała na każdego noworodka czy niemowlaka. Inna metoda zadziała na lekki ból, a inna na ostry. Jeżeli oczywiście u dziecka pojawiają się kolki za każdym razem kiedy pije mleko i trwa to od dłuższego czasu, to warto się przyjrzeć diecie mamy lub też kupić specjalny smoczek antykolkowy i podawać maluchowi mleko z butelki, dopóki się nie nauczy spokojnie pić mleko. Zawsze też można się udać po poradę do pediatry.