Jak sobie radzić z bólem stawów?

 

Łagodny i umiarkowany ból stawów często można skutecznie leczyć w domu. Jednak stosując domowe sposoby walki z bólem należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli jest on spowodowany urazem. Wtedy trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza w celu ustalenia najlepszej strategii leczenia. Jeśli jednak ból jest spowodowany stanem zapalnym lub niewielkimi obrażeniami, można wypróbować naturalne, domowe sposoby na złagodzenie bólu.

Domowe sposoby na ból stawów

maść rozgrzewająca na stawyWaga może mieć duży wpływ na ból odczuwany w wyniku zapalenia stawów. Dodatkowe kilogramy wywierają większy nacisk na stawy – szczególnie na kolana, biodra i stopy. Zmniejszenie obciążenia stawów poprzez zmniejszenie masy ciała poprawi mobilność, zmniejszy ból i zapobiegnie uszkodzeniom stawów w przyszłości. Włączenie aktywności fizycznej pomoże nie tylko na obniżenie wagi. masy ciała. Regularny ruch pomaga zachować elastyczność stawów. Jednak ćwiczenia z obciążeniem, bieganie, czy nawet chodzenie, mogą być szkodliwe. Zamiast tego warto wypróbować ćwiczenia w wodzie, takich jak aerobik lub pływanie, aby rozruszać stawy bez dodatkowego obciążania ich. Proste zabiegi używające ciepła i zimna mogą zmienić bardzo wiele, jeśli chodzi o ból stawów. Długie, ciepłe prysznice lub kąpiele – szczególnie rano – pomagają złagodzić sztywność stawów. Dobra maść rozgrzewająca na stawy również się tutaj doskonale sprawdzi. Terapia ciepłem polega na poprawie krążenia i przepływu krwi do określonego obszaru. Nawet nieznaczne zwiększenie temperatury miejsca dotkniętego bólem może złagodzić dyskomfort. Można również wypróbować akupunkturę. Jest to starożytna chińska metoda leczenia, które polega na wkładaniu cienkich igieł w określone miejsca na ciele. Ma to na celu przekierowanie energii i przywrócenie równowagi w organizmie. Uważa się, że akupunktura ma zdolność zmniejszania bólu stawów. Oprócz tego warto zadbać o dietę. Każdy potrzebuje kwasów tłuszczowych omega-3 w swojej diecie dla optymalnego zdrowia. Tłuszcze te pomagają również tutaj. Wykazano, że suplementy oleju z ryb, które są bogate w kwasy omega-3, zmniejszają sztywność i ból stawów.

Niektóre naturalne środki zaradcze mogą pomóc złagodzić ból i sztywność stawów. Wiele z nich jest prostych, takich jak stosowanie maści rozgrzewających. Inne, jak akupunktura, potrzebują wyszkolonego profesjonalisty. Jednak zanim podejmie się próbę poradzenia sobie z bólem na własną rękę należy skonsultować się z lekarzem. Pozwoli on wybrać najbardziej pomocną metodę oraz upewni się, że nie ma przeciwwskazań do konkretnej formy terapii.