Jak badać instalacje elektryczną?

 

Dbanie o instalacje elektryczne w domach czy w firmach jest bardzo ważne. Usterki tego typu instalacji mogą się wiązać nie tylko z zagrożeniem dla używanego sprzętu, ale zdrowia i życia użytkowników lub mieszkańców danego budynku. Usterki instalacji można łatwo wykryć dzięki termowizji.

Jak badać stan rozdzielni elektrycznych?

badania termowizyjne rozdzielni elektrycznychJedną z najczęstszych przyczyn pożarów w budynkach jest usterka sieci elektrycznej. Z tego też względu, aby zapobiegać tego typu sytuacjom niebezpiecznym, warto badać stan techniczny instalacji elektrycznej w domu czy w firmie. Najlepszym sposobem na to są badania termowizyjne rozdzielni elektrycznych, które wykonają profesjonalne firmy. Ta metoda diagnostyczna instalacji ma tę ważną zaletą, że badanie można przeprowadzać podczas normalnej pracy naszej instalacji, co pozwala uzyskać najbardziej miarodajne wyniki badania. Takie badania należy wykonać nie rzadziej niż raz w roku, szczególnie tego terminu należy przestrzegać w przypadku firm i zakładów gdzie przebywa jednocześnie bardzo duża liczba ludzi, to jest w przypadku galerii handlowych, czy na przykład budynków urzędowych. Kamera termowizyjna używana podczas tego badania pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości i anomalie w oparciu o znacznie podwyższoną temperaturę pewnych elementów rozdzielni i instalacji elektrycznych. Dzięki tmeu można szybko wykryć miejsce, gdzie występują jakieś przepięcia w instalacji czy inne niebezpieczne nieprawidłowości. Za pomocą kamer termowizyjnych można sprawdzić stan na przykład stacji transformatorowych, czy skrzynek bezpiecznikowych.

Bez sprawnie działającej instalacji elektrycznej mogłoby działać prawidłowo żadne przedsiębiorstwo. Dlatego też tak ważne jest dbanie o stan tego typu instalacji, na przykład wykonując badania z użyciem nowoczesnego sprzętu. Takie badania należy cyklicznie powtarzać w regularnych odstępach czasu.