Izolacja rur sposobem na oszczędności

Moda na budowę domów energooszczędnych to bardzo szybko rozwijający się trend. Dzieje się tak, ponieważ ceny energii rosną coraz szybciej, dlatego każdy z nas szuka coraz większych oszczędności. Jednak domy energooszczędne to nie tylko czysty zysk w postaci niskich kosztów utrzymania budynku, ale także ukłon w stronę środowiska naturalnego (mniej zużytej energii to mniejsza jego eksploatacja i niższe zanieczyszczenie).

Funkcje izolacji termicznej instalacji domowych

najlepsza izolacja termiczna rurociągówO niskie rachunki za energię można zadbać na kilka sposobów. Najlepiej jednak podejść do tematu holistycznie i działać wielotorowo. Podstawowym elementem budynku o obniżonym zapotrzebowaniu na energię jest skuteczna termoizolacja przegród (ścian, dachu, okien). Pamiętajmy jednak, że nie zawsze grubość izolacji świadczy o jej skuteczności. Wszystko zależeć będzie od tego, jakiego izolatora użyjemy, a nowoczesne materiały pozwalają na spore obniżenie grubości warstwy izolacyjnej przy jednoczesnym zachowaniu jej parametrów. Wszystko zależy od współczynnika przewodzenia ciepła, który jest najważniejszym parametrem materiału izolacyjnego. Termoizolacji podlegają także instalacje (rurociągi) poprowadzone w domu, jak i na zewnętrznych jego ścianach. W zależności od tego, czy izolujemy rury wewnątrz czy na zewnątrz, należy dopasować odpowiedni materiał. Jednym z bardzo ważnych parametrów izolatorów dla rurociągów biegnących na zewnątrz jest odporność na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV. Najlepsza izolacja termiczna rurociągów w domu to przede wszystkim niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki któremu nawet cienka warstwa otuliny spełni swoją rolę. Izolacja rur ma przede wszystkim chronić czynnik w nich płynący od wychładzania (izolacja ciepłochronna) lub nagrzewania (izolacja zimnochronna). Pierwszy rodzaj dotyczy instalacji centralnego ogrzewania oraz rur z ciepłą wodą użytkową, drugi natomiast to rurociągi z zimną wodą lub instalacje klimatyzacyjne czy chłodnicze.

Otulina izolacyjna przede wszystkim chroni przed zmianą temperatury czynnika w instalacji, jednak nie jest to jej jedyna funkcja. Równie często otuliny rur chronią przed skraplaniem się na ich powierzchni wody lub też stanowią barierę akustyczną dla dźwięków dobiegających z instalacji (w przypadku kanalizacji). W niektórych przypadkach taka izolacja może również chronić mieszkańców przed poparzeniem, jeśli rury z gorącą wodą biegną bezpośrednio na ścianie.