Health and Safety in Poland dla obcokrajowców

W swojej pracy zajmowałem się głównie kwestiami BHP, czyli ogólnie rzecz biorąc dopilnowywałem, by na każdym stanowisku pracy spełniane były wszelkie wymogi i normy bezpieczeństwa. Na zasadach partnerstwa z jedną angielską firmą byłem na jeden dzień odpowiedzialny za wyjaśnienie kilku spraw gościowi zza granicy, który chciał wiedzieć, na jakich zasadach działamy w Polsce.

Kwestie Health and Safety w Polsce

health and safety in polandNasz gość, podobnie jak ja, zajmował się w swojej firmie podobnymi zadaniami. To znaczy, że również dbał o zachowanie norm bezpieczeństwa oraz pilnował, by wszelkie przepisy były przestrzegane, zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. Najpierw pokazałem mu dokładnie, jak wygląda nasz zakład oraz hale i miejsca pracy. Później zapytał mnie otwarcie, jak wygląda u nas kwestia z health and safety in Poland. Opisałem mu więc wszystko krok po kroku, od zabezpieczeń miejsc pracy, poprzez wszelkie środki bezpieczeństwa, które musi zapewnić pracodawca, aż po zasady, jakich muszą przestrzegać wszyscy pracownicy. Praktycznie większość przepisów była adekwatna do tego, co nasz angielski gość znał ze swojej pracy. Mieliśmy więc szansę powymieniać doświadczenia, które mogliśmy użyć w przyszłości w naszych miejscach pracy nawzajem. Rzecz jasna w trakcie całej tej podróży po naszym zakładzie pracy pilnowałem, byśmy nie złamali zasad bezpieczeństwa i higieny, których przecież muszę na bieżąco pilnować.

Kwestie bezpieczeństwa i higieny w różnych krajach mogą się jednak różnić, na co mocno zwrócił mi uwagę Anglik. Warto więc zawsze śledzić przepisy w państwach, z którymi się współpracuje, by później uniknąć niepotrzebnych problemów i ewentualnych opóźnień w terminach z tego wynikających. Tego przecież nikt by w pracy nie chciał.