Hala o konstrukcji stalowej

Patrząc na to jak mocno świat poszedł do przodu w przeciągu ostatnich kilku dekad to nie powinien nas dziwić fakt, że duże zmiany nastąpiły także w budownictwie. Obecnie najpopularniejszym surowcem budowlanym, przy budowie budynków wielkopowierzchniowych, jest stal. W dzisiejszych czasach nie buduje się takich budynków w tradycyjny sposób, ponieważ jest to bardzo drogie i czasochłonne. Dużo szybciej i taniej jest złożyć cały budynek z prefabrykatów. Jest to najbardziej opłacalna opcja.

Proces budowlany hali stalowej

hale stalowe warsztatoweTak jak już wcześniej wspominałem, budowa takiego budynku, bardziej przypomina składanie budynku w jedną całość z gotowych elementów, niż budowę w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Niemniej jednak sam proces budowlany musimy rozpocząć w ten sam sposób, jak każdy inny, a mianowicie musimy załatwić wszystkie niezbędne pozwolenia, które umożliwią nam rozpoczęcie prac na gruncie. Hale stalowe warsztatowe są dość lekkimi budynkami, jak na tak duży rozmiar, ale mimo wszystko musimy wykonać badanie geologiczne gruntu, ponieważ lepiej jest być pewnym tego, na czym stawiamy swój budynek, żeby się nie okazało, że teren nie nadaje się do budowy tak dużego budynku. Jeśli to wszystko mamy już za sobą, to powinniśmy wylać fundament, w którym będzie kotwić stalową konstrukcję całej hali. Fundament musi być dobrany do tego jaki grunt mamy do dyspozycji, do powierzchni hali, a także do jej wysokości. Przy tak dużych budynkach, bardzo często wykonuje się tak zwane fundamenty głębokie, czyli takie które sięgają głębiej, niż cztery metry. Samo złożenie konstrukcji hali trwa kilka tygodni. Następnie musimy umocować poszycie hali. Ściany i dach w takich halach wykonywane są zazwyczaj z płyt wielowarstwowych, które zapewniają odpowiednią izolację.

Czas trwania takiego procesu budowlanego to zaledwie kilkanaście tygodni. Oczywiście jeśli mamy do dyspozycji profesjonalną i doświadczoną ekipę budowlaną. Koszt wybudowania takiego budynku jest znacznie niższy, niż koszt wybudowania budynku o tych samych rozmiarach w tradycyjny sposób. Decydując się na budowę hali tego typu, możemy zaoszczędzić nie tylko dość sporo gotówki, ale także oszczędzamy mnóstwo czasu. Właśnie z tych dwóch powodu ten typ zabudowy zyskuje tak dużą popularność.