Eternit do pilnej wymiany

Co to jest eternit i dlaczego warto się go pozbyć? Słowo to przywodzi na myśl faliste pokrycia dachowe budynków z lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Eternit był wtedy bardzo popularnym materiałem budulcowym, dzięki właściwościom ognioodpornym, oraz dużej odporności na czynniki zewnętrzne. Nie mniej istotna była też jego niewysoka cena. Dlatego też jeszcze kilkadziesiąt lat temu był masowo wykorzystywany w budownictwie.

Dlaczego i jak zdemontować azbestowy dach?

demontaż eternituCo zatem spowodowało, że dziś eternit dorobił się tak złej sławy? Na początek należałoby wyjaśnić, czym jest eternit i jaki ma wpływ na nasze zdrowie. Eternitem nazywane są materiały budowlane azbestowo-cementowe. Tu pojawia się kolejne słowo nasuwające negatywne skojarzenia. Azbest, czyli minerały krzemianowe o charakterystycznej budowie, tworzącej długie i cienkie włókna. To właśnie one są powodem złej sławy eternitu. Włókna te potrafią przenikać do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe. Osadzają się w płucach i tam już pozostają. Powodują przewlekłe stany zapalne, prowadzące po latach do ciężkich schorzeń, włącznie z nowotworem płuc. Rak płuc u osób na co dzień pracujących z azbestem został sklasyfikowany nawet jako choroba zawodowa. Eternit w dobrym, nienaruszonym stanie, nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Niestety po wielu latach materiał ten został naznaczony znamionami czasu, zaczął się kruszyć i nadłamywać. To spowodowało pylenie włókien azbestu, co w sposób realny zagraża zdrowiu. Ogromne zagrożenia niesie ze sobą również samodzielny demontaż eternitu. Prace te powinny być wykonywane przez wykwalifikowane firmy, posiadające odpowiednie koncesje. Posiadają one zarówno środki, jak i umiejętności, do bezpiecznego wykonywania takich prac. Niestety wciąż wielu z nas decyduje się na samodzielny demontaż eternitu i, nie posiadając wystarczającej wiedzy, naraża zdrowie swoje, jak i swoich sąsiadów. Co prawda przepisy prawa nie nakazują natychmiastowego pozbycia się eternitu, jednak wiadomo już, że prace te muszą być wykonane do końca 2032 roku. Pamiętajmy też, że za samodzielne wykonanie prac bez uprawnień, oraz za składowanie eternitu w miejscu do tego nieprzeznaczonym (w tym także na własnej działce), grozi kara w wysokości do 5 tysięcy zł. Nie jest to zatem ani zdrowe, ani opłacalne.

Nie zapominajmy, że za poniesione koszty prac związanych z usunięciem eternitu, oraz jego bezpiecznym składowaniem, możemy ubiegać się o refundację od państwa. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek do gminy. Dopłaty wynoszą zazwyczaj między 75% a 100% poniesionych kosztów. Dlatego też należy zachować wszelkie rachunki i dokumentację z tym związaną.