Działki budowlane drożeją z roku na rok

Rynek nieruchomości przeżywa obecnie prawdziwą hossę. Ceny nieruchomości praktycznie od kilku lat non stop idą w górę. Ten rosnący wykres wartości nieruchomości nie zatrzymuje się ani na chwilę. Wielu analityków zastanawia się na przyczyną tego zjawiska. Dlaczego nieruchomości są z roku na rok coraz droższe? Czy ta bańka w końcu pęknie? Na razie się na to nie zanosi, a w ostatnich latach największe wzrosty notują ceny nieruchomości w największych miastach.

Ceny działek budowlanych szybują w górę

działki budowlane na terenie krakowaAnalitycy zajmujący się rynkiem nieruchomości uważają, że proces wzrostu wartości nieruchomości będzie trwał jeszcze przez kilka lat. Jest to bardzo prawdopodobne, bo musiałoby chyba nastąpić jakieś geopolityczne tąpnięcie, żeby ten trend uległ odwróceniu. Jak już napisaliśmy – najwięcej na wartości zyskują nieruchomości w dużych miastach. I nie chodzi tylko o domy czy mieszkania, ale przede wszystkim o działki budowlane. Ceny działek w ostatnich latach niemalże poszybowały w górę na łeb na szyję. Weźmy dla przykładu działki budowlane na terenie Krakowa, które w ciągu ostatnich dwóch lat podrożały o dobre trzydzieści procent. Kupno takich działek może być doskonałą inwestycją kapitału. Takiego zysku jak nieruchomości nie zaoferuje żaden inny instrument inwestycyjny. Trzeba jednak uważać, bo ceny działek budowlanych i innych nieruchomości kiedyś muszą się przecież zatrzymać. Jeśli ktoś chce jeszcze na tym zarobić to trzeba kupować działki teraz albo poczekać na tąpnięcie i kupić je wówczas, kiedy ich ceny znowu spadną. Ci, którzy kupili działki w dużych miastach kilka lat temu, dzisiaj mogą sprzedać je z bardzo dużym zyskiem. Podobnie zresztą jak mieszkania czy domy, chociaż te ostatnie zawsze najtrudniej je sprzedać. Ale na ziemi ponoć nigdy się nie straci – oby była to prawda – chociaż fakt jest taki, że do kupienia jest jej coraz mniej.

Rynek nieruchomości zawsze rządził się swoimi prawami. Kupno ziemi jest bezpiecznym ulokowaniem kapitału, bo nawet w czasach największych kryzysów to właśnie ziemia nie traciła nigdy na wartości. Jeśli kupi się działkę budowlaną to nie powinno się na tym stracić, bo w ostatnich latach ceny szybują wysoko w górę. Nawet jeśli wzrost cen nieruchomości spowolni to i tak nie przewiduje się, żeby zaczęły one spadać.