Dobry rębak do ciągnika

Najnowocześniejsze rębaki do drewna bardzo się różnią od swoich wcześniejszych mniej skomplikowanych wersji. Rębaki pomimo prostoty swojej zasadniczej budowy otrzymały imponujące wyposażanie dodatkowe pozwalające na wyjątkowo precyzyjną kontrolę parametrów pracy. Rębaki to urządzenia do utylizacji i przetwarzania odpadów drzewnych pozostałych po wycinkach drzew, głównie gałęzi z odrostami i drobnych pni.

Ewolucja rębaków do drewna

rębak ciągnikowyNowoczesne rębaki są produkowane w wielu wersjach parametrów cięcia, w trzech odmianach użytego napędu oraz w 2 rodzajach zastosowanych mechanizmów tnących. Parametry cięcia są zróżnicowane tak aby każdy potencjalny nabywca mógł dobrać sprzęt dopasowany do potrzeb. Podobnie jest z napędem rębaków. Inwestor sam określa jaki napęd rębaka będzie dla niego optymalny i może wybrać urządzenie napędzane silnikiem elektrycznym, spalinowym oraz wałem odbioru mocy z ciągnika czyli tzw. WOM. Ostatnią zasadniczą różnicą między rębakami jest zastosowany w nich mechanizm tnący. Może on się opierać na tarczach lub bębnach z zamontowanymi na nich nożami wykonanymi z wysokogatunkowej stali narzędziowej oraz noża kontrującego. Nowoczesny rębak ciągnikowy to bardzo przydatne urządzenie mobilne podczepiane do ciągnika na trójpunktowym układzie zawieszenia lub umieszczane na podwoziu jednoosiowym. Rębak ciągnikowy sprzedawany jest w komplecie z wałem odbioru mocy z ciągnika zapewniającym przeniesienie napędu. Aby umożliwić natychmiastowe odcięcie napędu stosuje się sprzęgło. Większe rębaki ciągnikowe to urządzenia zaopatrzone w szereg dodatkowych osprzętów. Można do nich zaliczyć gąsienicowe stoły załadowcze, regulację szybkości wsadu, możliwość ustawienia wielkości frakcji, cyfrowe systemy zabezpieczające No Stress, żurawie załadowcze oraz wiele innych. Wszystko to służy zwiększeniu wydajności pracy i podnoszeniu standardów bezpieczeństwa.

Rębaki ciągnikowe to bardzo ciekawa i zróżnicowana grupa urządzeń mobilnych. Przetworzony na zrębki materiał drzewny może być wykorzystany do produkcji pelletu opałowego lub brykietu. W przypadku ustawienia grubszej frakcji cięcia można produkować bezpośrednio drewno opałowe. Poza tym zrębki drewniane są chętnie wykorzystywane w branży ogrodniczej. Znajdują również zastosowanie jako materiał dekoracyjny. Aby lepiej poznać możliwości tych urządzeń warto odwiedzić strony internetowe producentów.