Dobór szkieł do wziernika

Wziernik to narzędzie przydatne w wielu branżach przemysłu, a także w warsztatach naprawy, na przykład samochodów. Używa się go w diagnostyce, do określenia stanu rur w układzie zamkniętym, sprawdzenia ilości oleju w samochodzie, czy oceny stanu instalacji układu chłodniczego.

Warunki pracy szkła wziernikowego

szkło do wziernikaPrzy wyborze wziernika ważne jest, żeby zwrócić uwagę na właściwości zastosowanego w nim szkła. Najbardziej popularne jest szkło wapniowo – sodowe, które może pracować w temperaturze do 280 stopni Celsjusza. Jeśli potrzebujemy wziernika do pracy w agresywnym środowisku, wtedy najlepszym wyborem będzie szkło borokrzemowe, odporne na żrące działanie kwasów, zasad oraz na wpływ pary wodnej. Szkło do wziernika ceramiczne może pracować w temperaturze do 750 stopni Celsjusza i jest odporne na szok termiczny. Szkło kwarcowe przepuszcza światło od wysokiej do niskiej częstotliwości fal, czyli od ultrafioletu do podczerwieni. Może ono wytrzymać temperaturę do 1100 stopni Celsjusza. Do pracy w temperaturze przekraczającej 1100 stopni Celsjusza, lub z bardzo żrącymi substancjami, zaleca się stosowanie nakładek mikowych, które wzmocnią szkło i zabezpieczą je przed wszelkimi uszkodzeniami. W zależności od obserwowanej substancji, szkła mogą ulec zaparowaniu lub zabrudzeniu, co znacznie utrudnia widoczność, a wręcz uniemożliwia obserwację. Żeby temu zapobiec, warto zastosować szkła wzierne z wycieraczką. Wycieraczka usunie wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni szkła, dzięki czemu obserwacja będzie przebiegać bez zakłóceń. 

Należy przy tym pamiętać, że otwór na wycieraczkę wpływa na to, pod jakim ciśnieniem może pracować szkło. Odpowiednie dobranie szkła do warunków o temperatury pracy, zapewni pracownikom bezpieczeństwo i komfort wykonywanych obserwacji. Dlatego dobór szkła jest najważniejszy.