Czym wykonać hydroizolację w łazience?

Prace wykończeniowe pomieszczeń takich jak łazienka, pralnia czy inne narażone na działanie wody miejsca wymaga specjalnego podejścia. Kluczową sprawą jest tutaj skuteczne zabezpieczenie przed przenikaniem wody do ścian czy podłóg. Dobra izolacja zapewni nam komfort bezpiecznego użytkowania łazienki bez obaw o ewentualne zalanie i pojawienie się wilgoci na ścianach czy podłogach. Tego elementu wykończenia nie warto pomijać.

Skuteczne sposoby na hydroizolację

hydroizolacja pod płytkiJak skutecznie zabezpieczyć łazienkę przed działaniem wody i w których miejscach kładziemy warstwę izolacyjną? Żadne przepisy ani normy nie regulują tego, gdzie wymagana jest hydroizolacja pod płytki, niemniej jednak warto ją zrobić wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zalania, lub też ściana czy podłoga są stale wystawione na kontakt z wodą. Zatem kabina prysznicowa, okolice umywalek, toaleta, okolice pralki i zmywarki to wszystko miejsca wymagające dobrej hydroizolacji pod posadzką. Co prawda płytki z założenia nie przepuszczają wody, jednak szczeliny między nimi już tak, nawet wtedy, kiedy fuga jest szczelna. Hydroizolacja pod płytki jest zatem koniecznością, a można ją zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest płynna folia, czyli masa polimerowa pozbawiona cementu. Jest bardzo prosta w użyciu, kupujemy ją w wiaderku gotową do nakładania. Wraz z nią trzeba zakupić także taśmę zbrojącą i kołnierze uszczelniające. Płynną folię nakładamy na czyste i suche powierzchnie za pomocą pędzla, zaczynając od narożników, kończąc na płaskich powierzchniach. Konieczne są dwie warstwy preparatu z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego. Na wyschniętą folię po 12 godzinach można zacząć układać płytki. Innym preparatem do uszczelniania są szlamy. Są to jedno lub dwuskładnikowe mikrozaprawy cementowo-polimerowe. Ten rodzaj hydroizolacji stosowany jest najczęściej na tarasach i balkonach, jednak równie dobrze sprawdzi się we wnętrzach. Szlamy są elastyczne i trwałe i jeszcze lepiej zabezpieczają przed wodą niż folie. Polecane są szczególnie do zabezpieczania kabin prysznicowych.

Godne uwagi są także kleje do płytek posiadające właściwości izolacyjne. Jest to rodzaj produktu „dwa w jednym”, co oznacza, że możemy zaoszczędzić trochę czasu na pracach remontowych. Jest to jednak środek, który stosujemy w miejscach mniej narażonych na działanie wody i wszędzie tam, gdzie niebezpieczeństwo zalania jest niewielkie. W innych przypadkach klej ten można traktować jako dodatkowe zabezpieczenie, łącząc go z folią lub mikrozaprawą.