Czym kierować się przy wyborze szydełka?

W ostatnich latach możemy zaobserwować powrót do robótek ręcznych. Znajdziemy nie tylko miłośników ich wykonywania, ale również osoby, które ozdoby ręcznie wykonane chcą mieć we własnym domu. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z robótkami ręcznymi musisz wyposażyć się w niezbędny sprzęt. Jednym z jego elementów jest szydełko.

Cechy charakterystyczne szydełka tuli

szydełko tulipNa rynku możemy odnaleźć wiele rodzajów szydełek. Na szczególną uwagę zasługuje szydełko tulip odnajdujące swoje korzenie w Japonii. Zostało ono wyposażone w doskonale wyprofilowaną główkę, posiadającą odpowiedni kształt, który przekłada się na precyzję wykonywania przedmiotu. Możemy je zakupić w wielu rozmiarach, co pozwala idealnie dopasować szydełko do pracy w jakiej zostanie wykorzystane. Co ciekawe w przeszłości nikt nie zadawał sobie pytania „jakie szydełko wybrać?” co wynikało z tego, że tak naprawdę wyboru nie mieliśmy. Dziś sprawa ta wygląda zupełnie inaczej. Możemy dobrać element ten idealnie do efektu jaki chcemy uzyskać. Szeroki wybór szydełek daje nam pełnie możliwości. Zastanawiasz się czym mogą różnić się między sobą tak proste elementy? Wbrew pozorom różnice mogą być ogromne. Szydełko składa się z trzech podstawowych elementów: haczyka, uchwytu i trzonka. To właśnie haczyk pozwala uzyskać nam różne wzory, dzięki temu że w poszczególnych modelach szydełka przybiera on różne kształty. Oprócz kształtu haczyka, niezwykle ważny jest również jego rozmiar, podawany w milimetrach. Rozpiętość jego rozmiaru jest naprawdę spora bo mieści się w przedziale od 0,35 mm do 25 mm. 

Jak łatwo się domyślić rozmiar haczyka odpowiada za grubość dzianiny jaką możemy uzyskać. Im mniejszy haczyk – tym cieńsza dzianina. Istotną rolę odgrywa również materiał, z którego zostało wykonane szydełko. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć stalowe, plastikowe, aluminiowe oraz drewniane.