Czym jest REACH

Unia Europejska reguluje coraz więcej obszarów naszego życia, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Jednym z takich przepisów prawnych, które mają przyczynić się do poprawy naszego poziomu życia jest regulacja zwana REACH, czyli Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals. Mówi ona o potrzebie rejestracji działalności związanej z importem, eksportem czy transportem substancji chemicznych.

Jak znaleźć najlepszego doradcę REACH?

najlepsze doradztwo reachCzasem produkowanie lub obrót substancjami chemicznymi wymaga szczególnego zezwolenia. Zawiłości przepisów prawnych mogą stać się nie lada problemem dla zwykłego przedsiębiorcy, który musi przecież zajmować się organizacją pracy swojej firmy, zarządzać czasem i pieniędzmi i nie zawsze jest w stanie pozwolić sobie na studiowanie przepisów prawa, w szczególności jednej z wielu unijnych ustaw. Dlatego przedsiębiorcę, który chce zajmować się obrotem chemikaliami powinno zainteresować najlepsze doradztwo REACH. Pozostawienie formalności profesjonaliście znacznie ułatwi życie każdego przedsiębiorcy. Przepisy europejskie dotyczą zarówno importerów, eksporterów, producentów jak i użytkowników substancji chemicznych, a więc zakres ich obowiązywania może być większy, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Doradca z zakresu REACH zajmuje się nie tylko pomocą w interpretacji odpowiednich przepisów. Sporządza też listy używanych i potrzebnych substancji chemicznych, którymi chce obracać przedsiębiorca, a także przeprowadza audyty w celu wykazania nieprawidłowości, aby uniknąć kar i nieprzyjemności w przypadku kontroli organu do tego uprawnionego. Doradca może także pomóc przygotować odpowiednie wnioski o zezwolenia i licencje, które okażą się niezbędne dla użytkowania konkretnych środków chemicznych. Osoba niezaznajomiona w przepisach prawa z pewnością będzie miała z tym problem.

Użytkowanie substancji chemicznych to niebezpieczna praca, niezależnie od tego, czym konkretnie się zajmujemy. Musimy pamiętać, że najważniejszą kwestią jest zawsze bezpieczeństwo zdrowia i życia. Dlatego szukając odpowiedniego doradcy zapoznajmy się z jego kwalifikacjami i doświadczeniem, a nie kierujmy się jedynie najniższą ceną usługi, gdyż może  to w przyszłości odbić się na nas niekorzystnie. Wybierzmy mądrze.