Basen lśniący czystością

Utrzymanie czystości w basenie to warunek konieczny, jeśli chcemy cieszyć się kuszącym zbiornikiem wodnym przez cały letni sezon. Jeśli woda będzie mętna, będą w niej pływać liście, martwe owady czy inne zanieczyszczenia, basen nie będzie zachęcał do rekreacji, a będzie jedynie miejscem dla rozwoju niebezpiecznych mikroorganizmów.

Sposoby na porządek w basenie

odkurzacze basenoweJak zadbać o własny zbiornik wodny? Co zrobić, aby woda była krystalicznie czysta i przejrzysta, a sam zbiornik wolny od nieatrakcyjnych osadów? Pielęgnacja własnego akwenu wodnego to działanie wielotorowe. Z jednej strony jesteśmy odpowiedzialni za jakość wody, z drugiej zaś sam zbiornik będzie wymagał czyszczenia, ponieważ niecka i ściany pokrywają się z czasem osadem. Wysoką jakość wody osiągniemy przede wszystkim za pomocą wydajnego systemu filtracyjnego. Sprawnie działające filtry piaskowe będą wymagały regularnego czyszczenia z nagromadzonych osadów. Na szczęście wodę z czyszczenia filtra można śmiało wykorzystać w ogrodzie do podlewania roślin, nawet tych domowych. Z powierzchni wody dryfujące na niej zanieczyszczenia zbierane będą przez skimery. Na specjalnych kratkach zatrzymywać się będą te największe śmieci, takie jak liście i włosy, a drobniejsze będą wychwytywane przez filtr. Pamiętajmy, aby przewidzieć nieco większą średnicę węży prowadzących wodę, ponieważ z czasem ich przepustowość może ulec zmniejszeniu z uwagi na osadzający się na ściankach nalot. Kolejny ważny element wyposażenia każdego basenu to odkurzacze basenowe. Urządzenia te pozwolą nam zebrać osad gromadzący się na dnie, a także wyczyścić ściany zbiornika. Największą zaletą jest to, że odkurzacze basenowe nie wymagają spuszczania wody ze zbiornika. Jest to naprawdę duża oszczędność czasu i pieniędzy.

Urządzenia do odkurzania basenu mogą być modelami manualnymi lub mogą działać automatycznie. Modele ręczne sprawdzą się w niewielkich zbiornikach, automaty natomiast będą ogromną pomocą w dużych basenach, gdzie odkurzanie ręczne pochłaniałoby zbyt dużo czasu i energii.